Can Dündar Kimdir

Araştırmacı, gazeteci, televizyoncu ve belgesel yapımcısı Can Dündar, 16 Haziran 1961 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi.

Ali Rıza ve Öznur Dündar çiftinin tek çocuğudur.

İlk ve orta öğrenimini Ankara’da gördü. Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu.

Daha sonra 1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.

Üniversite yıllarında gazeteciliğe başladı.

1979 yılından itibaren sırasıyla Yankı, Hürriyet, Nokta, Haftaya Bakış, Söz ve Tempo’da çalıştı.

1986 yılında Birleşik Krallık’ta London School of Journalism’i bitirdi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde siyaset bilimi dalında yüksek lisansını aynı yıl tamamladı.

“Media and democracy, a comparative case study on the press portrayal of the Belgrane and Kocatepe affairs” (Medya ve Demokrasi, Belgrano ve Kocatepe Olayları’nın medya tasviri üzerine karşılaştırmalı bir inceleme) başlıklı yüksek lisans tezinde iki ülkede birer savaş gemisinin yanlışlıkla batırılıp devlet sırrı olarak saklanması konusunu inceledi.

Televizyona 1988 yılında TRT’de Seynan Levent ile başladı.

1989 ve 1995 yılları arasında 32. Gün program ekibinde çalıştı.

1993-1994 senelerinde Show TV’de Mehmet Ali Birand’la birlikte ‘Çapraz Ateş’i hazırladı.

Özellikle 1993 yılında Sivas valisi Ahmet Karabilgin, Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu ve yazar Aziz Nesin’in konuk olduğu bölüm gündem yarattı ve üzerinden tartışmalara neden oldu.

Gazetecilik ve belgeselciliğe ağırlık verdiği dönemden sonra 2006 yılında televizyonculuğa yönelen Dündar, 19 Eylül 2006’da başladığı Neden? adlı tartışma programını 9 Haziran 2009 tarihine kadar hazırladı ve sundu.

2009-2010’da NTV kanalında yayımlanan Canlı Gaste’yi hazırlayıp sundu ve aynı kanalda 2010-2011’de canlı ana haber bültenini de sundu.

Türkiye’nin yakın tarihi, politikası ve popüler kültür konularında hazırladığı belgeselleri ile tanınmış bir belgesel yapımcısıdır.

Özellikle Sarı Zeybek (1993) belgeseli büyük ilgi görmüştür.

Şubat 2015’te Cumhuriyet Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni olan Dündar’ın bu gazetede 29 Mayıs 2015 tarihinde kendi imzasıyla yayınlanan MİT Tırlarındaki silah haberi geniş yankı uyandırmıştır ve gazeteci bu haber sebebiyle tutuklandı ve yargılandı.

Yargılama neticesinde casusluk ve hükûmeti ortadan kaldırma suçlamalarından beraat eden Dündar, devletin gizli belgelerini elde edip yayınlamaktan 27 yıl 6 ay cezasına mahkum edildi.

Davanın temyiz sürecinde tutuksuzluğu devam eden gazeteci Almanya’ya gitti.

Dündar, Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmenliğinden ayrılmıştır.

31 Ekim 2016’da hakkında yakalama kararı çıkarılan Dündar, 2017’de Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü tarafından açıklanan Nobel Barış Ödülü adayları arasında üçüncü sırada yer aldı.

Can Dündar 31 Aralık 2022’de İçişleri Bakanlığının yayınladığı “Terör Arananlar” listesinde gri kategoriye eklendi.

AYRICA BAKIN

Kübizm karşıtları neyi savunurlar?

Kübizme karşı çıkanlar genellikle şu argümanları ve savunuları öne sürerler: Geleneksel Sanat Anlayışı Gerçekçilik ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!