Ayberk Can Ertuna Kimdir

Gazeteci, savaş muhabiri ve akademisyen Ayberk Can Ertuna, 8 Haziran 1978 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi.

1996 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji bölümüne yerleşti.

Henüz öğrenciyken Ekim 1998 – Haziran 1999 tarihleri arasında ODTÜ GİSAM’da (Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi) araştırma asistanı olarak görev yaptı.

1999 ve 2002 seneleri arasında Ko’Medya Prodüksiyon adlı şirkette çeşitli belgesel projelerinde araştırmacılık ve metin yazarlığı yaptı.

Lisans öğrenimini 2000 senesinde tamamladı ve ardından yine ODTÜ’de Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler alanında yüksek lisans yapmaya başladı.

2003 senesinde de “Türkiye’deki Yeni Üst Orta Sınıf Ütopyası Korunaklı Siteler Örnek Alan: Angora Evleri isimli teziyle yüksek lisansını tamamladı.

Suriye, Irak, Gazze, Libya, Afganistan gibi sıcak çatışma bölgelerinde yaptığı haberler ve çektiği belgesellerle tanınmaktadır.

2010 ve 2020 seneleri arasında NTV’de; çoğunlukla Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde savaş muhabirliği yapan Ertuna’nın; Tunus, Mısır, Libya ve Suriye’ye gerçekleştirdiği seyahatler temelinde kaleme aldığı kitabı Arap İsyanları Güncesi 2014 senesinde yayımlanmıştır.

Günümüzde Deutsche Welle adlı Alman yayın kuruluşunun organizasyonunu yaptığı +90 isimli Youtube kanalı da dahil olmak üzere Medyascope ve Gazete Duvar gibi dijital haber platformlarına haber ve içerik üretmektedir.

2017 senesinden bu yana da Bahçeşehir Üniversitesi’nde yeni medya, dijital haber araçları, TV ve video haberciliği, medya ve savaş alanında ders vermektedir.

2002 ve 2004 seneleri arasında iki sene boyunca Uluslararası Ankara Film Festivali’nin Belgesel Bölüm Koordinatörlüğü’nü yürüttü.

2005 senesinde İstanbul’a taşındı ve CNN Türk’te yazar ve muhabir olarak çalışmaya başladı.

Dış haber servisinde çalıştığı dönemde Kosova’da savaş sonrası ilk parlamento seçimlerini takip ederek aktardı ve Pakistan’ın Afganistan sınırındaki aşiret bölgesine ilişkin haberler yaptı.

2007 senesinde ayrıldığı CNN Türk’ün ardından İtalyan haber ajansı Adnkronos’ta bir seneden kısa bir süre için muhabir olarak çalıştı.

2007 ve 2019 seneleri arasında NTV için muhabirlik ve editörlük yaptı.

Bu seneler mesleki üretkenliği açısından verimli gözükse de hayati açıdan çokça tehlike atlatan Ertuna, en sıcak çatışma bölgelerinden canlı olarak birçok defa ekranlara bağlandı.

Suriye, Irak ve Libya’da cepheden durum bildirdi.

Mısır ve Tunus’taki ayaklanmaları, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını kapsayan haberler yaptı.

Çin’in Xiang eyaletindeki Uygur isyanlarını takip etti.

Aynı zamanda Suriye ve Libya’daki savaşların anatomisi, Yunanistan ile Türkiye arasındaki 1923 nüfus mübadelesi, gazeteci Hrant Dink suikastı ve Türkiye’de başkanlık sistemi tartışması gibi konularda belgeseller yaptı.

2019 senesinde NTV’den ayrıldı ve çeşitli dijital medya kuruluşlarına içerik üretmeyi sürdürdü.

NTV’de çalışırken aynı zamanda 2014 senesinde Galatasaray Üniversitesi’nde Medya ve İletişim alanında başladığı doktora programını “Türkiye’de Televizyonlarda Kanaat Üretimi: Haber Kanallarındaki Tartışma Programları ve Kanaat Teknisyenleri” isimli teziyle 2017 senesinde tamamladı.

Daha sonra Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi, Yeni Medya bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Can Ertuna, 2019 senesinde Doktor Öğretim Üyesi unvanını aldı.

Halen bu kurumda, Medya ve İletişim Teorileri, Dijital Gazetecilik gibi dersler vermektedir.

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!