CAN KAHRAMAN KİMDİR

Can Kahraman, babası Hikmet Bey’in 1966 yılında yedek subay olarak askerliğini yaptığı Ağrı’da dünyaya geldi.

Memleketleri Ordu-Mesudiye olan ailenin, üç çocuğundan en küçüğüdür.

İlkokul ve ortaokul eğitimini Ankara’da tamamladı.

Lise yıllarında tiyatroya ilgisi başlamıştır.

İlk sahne deneyimini Ankara Kurtuluş Lisesi okul tiyatrosunda gerçekleştirdikten sonra sırasıyla; Kutluay Şakar Tiyatrosu, Çakıltaşı Çocuk Tiyatrosu, Kaktüs Kabare Çocuk Tiyatrosu, Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu ve Çağdaş Sahne Tiyatro Topluluğu gibi oluşumlarda görev almıştır.

1985 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksekokuluna kayıt yaptırdıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’nda kendisinin de imzası vardır.

Asıl tiyatro tutkusuyla burada tanıştığını düşünen sanatçı, topluluktaki eğitmenlerinin de desteğiyle öğrenimini yarıda bırakarak tiyatro eğitimi almaya kararlıdır.

Profesyonel oyunculuk hayatına 1987 senesinde kazandığı Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk Bölümü aracılığı ile başlayan Kahraman, üniversite yılları içerisinde birçok oyunda görev alarak 1992 senesinde bu okulu tamamladı.

Üniversite hayatından sonra bir süre İzmir’de yaşamını sürdürdü.

1992-1995 yılları arasında kurucularından olduğu Tiyatro Oluşum’da yöneticilik ve oyunculuk kadrolarında çalışmalar yapmıştır.

Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye Tiyatrosu ve İzmir Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak da görev yaptı.

Bir süre sonra İstanbul’a taşındı.

1997-2002 yılları arasında bir aile olarak tanımladığı BKM Oyuncuları arasına katılan sanatçı; bu bünyede gerçekleştirilen Yazıldıysa Bozulmaz, Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü? gibi sevilen tiyatro oyunlarının yanı sıra, Türk televizyon tarihinde teknik ve estetik bağlamda bir ilkin gerçekleştirildiği Bir Demet Tiyatro adlı projede de görev aldı.

2002 senesinden sonra sinema ve televizyon sektöründeki çalışmalarıyla da dikkat çekti.

2003-2004 sezonunda kurucusu olduğu İkinci Tiyatro’da yöneticilik ve oyunculuk mesleklerini yapmıştır.

Oyunculuk, tiyatro yönetmenliği ve yöneticiliği gibi görevlerin yanı sıra, sanatçının yapımcılığını üstlendiği önemli bir proje de vardır.

2006-2012 yılları arasında Can Kahraman, Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun sosyal sorumluluk projesi kapsamında yapımcı olarak Türkiye’nin bütün illerinde ücretsiz çocuk oyunu sergilenmesine vasıta olmuş ve yüz binlerce çocuğun tiyatro ile tanışmasına aracı olmuştur.

2016 yılında Yunus Emre Gümüş’ün yazdığı Özen Yula’nın yönettiği Vahide Perçin, Yasemin Çonka ve Açelya Topaloğlu’nun rol aldığı Kadınlar, Filler ve Saireler oyununun yapımcılığını yaptı.

AYRICA BAKIN

Henry James Kimdir Hayatı

Amerikalı yazar Henry James, 15 Nisan 1843 tarihinde ABD’de dünyaya geldi. 19. yüzyılın sonlarında ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!