AHMET ŞAFAK KİMDİR

Şarkıcı Ahmet Şafak Demirci, 8 Ocak 1962 tarihinde Azerbaycan Türkleri’nin Terekme soyundan gelen bir ailede İstanbul’un Fatih ilçesinin Vezneciler semtinde dünyaya geldi. 

Aslen Rize’nin İyidere ilçesindendir. 

Şarkıcı on iki albüm yaptı, bu albümlerden biri tamamen anonim türkülerden oluşmaktadır. 

Diğerlerinin söz ve müzikleri tamamen kendine aittir. 

İlk albümü “Yüreğim Yüreğinle” pek fazla tanınmadı. 

Fakat Şahin Özer Müzik etiketiyle 1999 yılında çıkardığı “Yalnız Kurt” adlı ikinci albümü, yüzbinlerce müziksevere ulaştı.

Aynı zamanda bu albümün isim parçası olan “Yalnız Kurt” isimli şarkı sanatçının müzik yaşamında ani bir yükseliş sağladı ve kendini Türkiye’ye tanıtmasına yardımcı oldu. 

Yine söz-müziği kendine ait olan “Adam Gibi”, “Sarıkamış”, “Sevdalı Şehit”, “Kan Uykusu”, “Yüreğinle Gel”, “Habersiz Gitme”, “Unut Onu” gibi şarkılarıyla “Gesi Bağları” yorumu da hayranları arasında çok popülerdir. 

Bu şarkıların bir kısmını 2008 senesinde çıkardığı “Aranıyor” isimli albümünde yeniden yorumlamıştır. 

“Sarıkamış” adlı eseriyle 2005 yılı Kral Tv Müzik Ödülleri Özgün Müzik kategorisinde “En İyi Erkek Solist” ödülüne layık görüldü. 

Türkiye’nin en çok konser veren sanatçılarından biridir ve bu konserlere katılım çok yoğun olmaktadır. Türkiye’nin her bölgesinde çok sayıda konser veren sanatçı, ayrıca Avrupa ve Türk ülkelerinde de konserler vermektedir.

 Azerbaycan Devlet Filarmoni salonunda konser veren ilk Anadolu Türkü olmuştur.

2007 senesinde Bakü’de verdiği konserin tüm gelirlerini Azerbaycan ordusuna bağışladı ve “Fahri Ferman” ödülüne değer görülmüştür. Azerbaycan’ın özellikle Karabağ sorunuyla ilgili çıkışları ve Azerbaycan’a yakınlığıyla tanınmaktadır. 

Karabağ ile ilgili şarkı da yapmıştır.

Sanatçının yayınlanmış 10 tane kitabı vardır. 

Türk Asrına Girerken, Kavramlara Dokunmak, Yükselen Milliyetçilik ve Liberal İhanet isimli ilk üç kitabı gazetecilik yaptığı dönemde yayınlanmış sosyal-politik inceleme eserleridir. 

“Kan Meclisi: 1915”, “Kurt 2015” ve 2016 yılında çıkardığı “Kurdun İntikamı” isimli kitapları roman, “Şöhret Sanatı Öldürdü, Cinayeti Ben Gördüm” ve “Türkiye’de Sanatçı Olmak”, sanatçının sanat ve kültür alanındaki görüşlerini kapsamaktadır.

 “Küresel Gelişmeler Işığında Türkleşmek İslamlaşmak Çağdaşlaşmak” isimli araştırma-inceleme alanındaki eseridir. 

TGRT’de Söz-Müzik Ahmet Şafak adıyla kısa bir dönem şov programı sunmuştur. 

2012 yılında Bengütürk TV’de Şafak Sohbetleri isimli programı hazırlayıp sunmuştur.

 Sanatçının kendisine ait Küsena Yayınları isimli bir yayınevi ve yayınevinin alt kuruluşu olan Küsena Müzik bulunmaktadır. 

Yapımcılığı kendisine ait olan ve oyuncusu olduğu ”Kurt Ateşi” isimli sinema filmi çalışmaları yapmaktadır.

Bengütürk TV’de salı akşamları saat 20:30’da ”Söz Müzik Ahmet Şafak” isimli programı sunmaktadır.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!