AZERİN KİMDİR

Azeri ses sanatçısı ve oyuncu Azerin, (Azerice: Azərin) 9 Mayıs 1971 tarihinde Azerbaycan Bakü’de dünyaya geldi.

5 yaşındayken Azerbaycan Devlet Televizyonu ve Radyosu’nda solist olarak çocuk şarkıları söylemeye başladı.

Azerin, 9 yaşında dünyaca ünlü Cücelerim Dans ve Müzik Topluluğu’nun, 15 yaşında Azerbaycan Devlet Televizyonu ve Radyosu’nda Menekşe Korosu’nun solisti oldu.

Azerbaycan Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü mezunu olan Azerin; başta İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Fransızca, İngilizce, Özbekçe, Kırgızca, Kazakça ve bazı Balkan dilleri olmak üzere birçok dilde şarkı seslendirmektedir.

Azerin, 2006 senesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından, “Azerbaycan Devlet Sanatçısı” unvanıyla onurlandırıldı.

1990 senesinden bu yana birçok ülkede programlar, festivaller ve konserlerde sahne alan Azerin, yaptığı televizyon programlarıyla sesini tüm dünyaya duyurdu.

2009 senesinden itibaren TRT Avaz ve TRT Müzik kanallarında programlar hazırlayıp sundu.

2015 senesinde yayınlanan “Yüreklerde Biriz” adlı albümü sanatçının Türkiye’de çıkardığı ilk albümüdür. Yüreklerde

Biriz albümünde yer alan Çırpınırdın Karadeniz parçasına yapılan remix, hem YouTube’da hem diğer dijital platformlarda en çok izlenen ve dinlenenler arasında yer almaktadır.

15 Temmuzla ilgili yaptığı, “Onbeş Temmuz Gecesi” eseriyle birçok programa katıldı ve ulusal basında geniş biçimde yer aldı.

Asker Duası parçasıyla hem Azerbaycan ordusuna hem Türkiye’nin sınır boylarındaki ve yurt dışı operasyonlarındaki askerlere manevi destek verdi.

Savaşçı dizisinin bir bölümünde yer alan Azerin, oyunculuk konusundaki yeteneğiyle de dikkat çekti.

AYRICA BAKIN

Cahiz Kimdir

Cahiz’in Hayatı Cahiz veya el-Cahız, 150-160 (767-777) yılları arasında Basra’da doğdu. Babasını küçük yaşlarda kaybeden …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!