Alfred Capus Kimdir

Alfred Capus (25 Kasım 1858 – 1 Kasım 1922), Aix-en-Provence’ta doğan ve Neuilly-sur-Seine’de ölen bir Fransız gazeteci ve oyun yazarıydı .

Marsilyalı bir avukatın oğlu olan Alfred Capus, Toulon’da üniversiteye gitti .

Yüksek öğretim okulları için çeşitli giriş sınavlarında başarısız olduktan ve bir süre ressam olarak çalıştıktan sonra gazeteci olmaya devam etti.

İlk makalelerinden biri Darwin’in ölüm ilanıydı .  Gaulois , L’Écho de Paris ve L’Illustration gibi gazeteler için esprili yazılar yazmaya devam etti .

Graindorge takma adıyla Le Figaro için de yazdı . 1914’te Figaro’nun editörü oldu . Birinci Dünya Savaşı sırasında tiz bir vatanseverlik eseri yazdı.

12 Şubat 1914’te Académie française’ye üye oldu .

1878’de L. Vonoven ile işbirliği içinde bir cilt kısa öykü yayınladı; Ertesi yıl ikisi, Théâtre Cluny’de Le Mari malgre lui adlı tek perdelik bir parça üretti.

Qui perd gagne (1890), Faux Depart (1891), Année des d’aventures (1895) adlı romanları , kariyerlerinin başındaki üç gencin mücadelelerini anlatır. Bunlardan ilkinden ilk komedisi Brignol et sa fille’yi (Vaudeville, 23 Kasım 1894) aldı.

1928’de vizyona giren ve Claire Rommer, Georg Alexander, Adele Sandrock ve Truus van Aalten’in oynadığı Alman filmi Leontine’s Husbands , Capus’un 1900 tarihli komedisi Les Maris de Leontine’den uyarlanmıştır .

AYRICA BAKIN

NİCOLE SCHERZİNGER

NİCOLE SCHERZİNGER KİMDİR, HAYATI

Amerikalı şarkıcı, dansçı, söz yazarı ve aktris Nicole Elikolani Prescovia Scherzinger, 1978 yılında Hawaii’de dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!