August Kopisch Kimdir

August Kopisch, 26 Mayıs 1799’da Prusya’nın Breslau şehrinde (şimdi Polonya’nın Wrocław şehri) doğdu. 1815’te Prag Akademisi’nde resim okumaya başladı, ancak bir el yaralanması nedeniyle ressam olarak başarılı olamadı ve yazarlığa yöneldi.

Kopisch, ilk şiirlerini 1821’de yayınladı ve kısa sürede Almanya’nın önde gelen şairlerinden biri oldu. Şiirleri, romantik doğa tasvirleri ve folklor temaları ile tanınır. En ünlü şiiri, 1824 yılında yayınlanan “Der Taucher” (Dalgıç) adlı şiirdir. Bu şiir, bir dalgıcın denizin derinliklerine inişini ve orada gördüğü fantastik dünyayı anlatıyor.

Kopisch, 1826 yılında İtalya’ya gitti ve burada iki yıl kaldı. Bu süre zarfında, Dante’nin “İlahi Komedya”sını Almanca’ya çevirmeye başladı. Bu çeviri, 1840 yılında tamamlandı ve Kopisch’in en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Kopisch, 1828 yılında Berlin’e yerleşti ve burada Prusya Kralı IV. Friedrich Wilhelm’in himayesini kazandı. Kral, Kopisch’e bir maaş ve bir rütbe verdi. Kopisch, Berlin’de edebi ve sanatsal çevrelerde aktif bir rol oynadı ve Alman romantizminin gelişmesine önemli katkılarda bulundu.

Kopisch, 6 Şubat 1853’te Berlin’de öldü.

Kopisch’in önemli eserleri şunlardır:

  • Şiirler: “Der Taucher”, “Der Fischer”, “Die Sage vom schwarzen Ritter”, “Die Sage vom Schlosse Runenberg”, “Die Sage vom Ritter Tannhäuser”
  • Romanlar: “Der Ritter von der Vogelherd” (1832), “Der Unsichtbare” (1836)
  • Öyküler: “Die Sage vom Schlosse Runenberg”, “Die Sage vom Ritter Tannhäuser”
  • Çeviriler: Dante’nin “İlahi Komedya”sı (1840)

Kopisch, Alman romantizminin en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilir. Şiirleri, romanları ve öyküleri, romantik doğa tasvirleri, folklor temaları ve fantastik unsurlar ile tanınır.

AYRICA BAKIN

Avrupa Destanları

Avrupa destanları, kıtanın çeşitli kültürlerine ait kahramanlık hikayeleri ve mitolojik anlatılardır. İşte bazı önemli Avrupa …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!