August Heinrich Hoffmann von Fallersleben Kimdir

August Heinrich Hoffmann von Fallersleben, 2 Nisan 1798’de Braunschweig-Lüneburg’daki Fallersleben kasabasında doğdu. Hukuk eğitimi aldıktan sonra, 1823’te Breslau Üniversitesi’nde Alman dili ve edebiyatı profesörü olarak görev yapmaya başladı.

Hoffmann von Fallersleben, liberal ve milliyetçi görüşlere sahip biriydi. 1840-1841 yılları arasında yayınlanan “Die unpolitischen Lieder” (Apolitik Şarkılar) adlı şiir kitabında, Prusya krallığının baskıcı yönetimini ve Almanya’nın bölünmüş durumunu eleştirdi. Bu kitap, Hoffmann von Fallersleben’ın 1842’de üniversitedeki görevinden ihracına neden oldu.

Hoffmann von Fallersleben, 1841’de Helgoland adasında tatildeyken, “Das Lied der Deutschen” (Almanların Şarkısı) adlı şiirini yazdı. Bu şiir, daha sonra Almanya’nın ulusal marşı olarak kabul edildi.

Hoffmann von Fallersleben, 1860’ta Corvey Manastırı’nın baş kütüphanecisi oldu. Bu görevde, manastırın zengin kitap koleksiyonunu düzenlemek ve korumakla sorumluydu.

Hoffmann von Fallersleben, 19 Ocak 1874’te Corvey’de öldü.

Hoffmann von Fallersleben, Alman şiirinin en önemli isimlerinden biridir. Şiirleri, Alman milli kimliğinin oluşumunda önemli bir rol oynamıştır.

Hoffmann von Fallersleben’in başlıca eserleri şunlardır:

  • “Gedichte” (1822)
  • “Die unpolitischen Lieder” (1840-1841)
  • “Unsere Lieder” (1844)
  • “Die deutsche Sprache” (1850)
  • “Des Knaben Wunderhorn” (1805-1808)

Hoffmann von Fallersleben’in eserlerinden bazıları Türkçeye de çevrilmiştir. Örneğin, “Das Lied der Deutschen” şiiri, “Almanların Şarkısı” adıyla Türkçeye çevrilmiştir.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!