Belkıs Akkale

Belkıs Akkale Kimdir, Hayatı

Aslen Malatyalı olan Belkıs Akkale, İstanbul’da 17 Mayıs 1954 tarihinde 4 kardeşli bir ailede doğdu.

Annesi ve babası terzilik yapmaktaydı. Özellikle çocuk yaşta fark edilen sesinin halk müziğine yatkınlığı ile dikkat çekti ve türkü söylemeye başladı.

Babası Abdullah Akkale’nin Halk müziğine olan tutkusu nedeniyle çok küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başladı. Daha İlkokul öğrencisiyken o dönemin sanatçılarının söylediği tüm türküleri söyleyecek kadar geniş bir repertuarı oldu.

İlkokul öğrencisiyken sesinin güzelliğiyle ve yeteneğiyle sınıf öğretmeninin dikkatini çekti. Öğretmeninin de teşvikiyle okul gecelerinde ve kültürel her etkinlikte türkü söyleyerek çevrenin beğenisini kazandı.

İlkokul sonrası 7 yıl kadar Sâdi Yâver Ataman’dan Türk halk müziği dersi aldı. Aynı dönemde bir süre müzisyen Adnan Ataman ile birlikte çalıştı.

İlk olarak sahneye 1974 yılında henüz 22 yaşındayken çıkan Belkıs Akkale, Ankara Radyosu’ndan Mustafa Geceyatmaz’ın dikkatini çekti ve bu kuruma davet edildi. Yaklaşık olarak 6 yıl kadar kurum dışı sanatçı olarak burada görev yaptı.

1980 yılında ise TRT’nin yaptığı sınavı geçerek yetişmiş sanatçı olarak kadroya alındı. 1982 yılında çıkardığı Dadey adlı albümle adını duyurmuş olan Belkıs Akkale, TRT’den ayrılarak bağımsız çalışmaya başladı.

Seslendirdiği “Dağlar Seni Delik Delik Delerim”, “Odana Serdim Hali” gibi türküler o dönemin en sevilen türküleri oldu. Ünü Anadolu’nun her yanına hızla yayılmaya başladı. Bu dönemde bir çok yerden sahne teklifleri geldi.

Belkıs Akkale, 1986 yılında Güvercinim ve Gelin Oy filmlerinde Mahmut Hekimoğlu ile başrolde oynadı.

1987 yılında Yavuz Yalınkılıç’ın yazıp, yönettiği Sultan adlı sinema filminde başrolde Sultan rolünü oynadı.

1990 yılında Kültür Bakanlığı’nda “Devlet Solist Sanatçısı” olarak göreve başlayan Belkıs Akkale, uzun yıllar bu görevini sürdürdü. Şu ana kadar 22 albüm hazırlayan Belkıs Akkale ayrıca 9 sinema filmi çevirdi.

Yurt içi ve yurt dışında birçok şenliğe katıldı. 1994 yılına kadar çeşitli kurum ve kuruluşlardan “Yılın Sanatçısı” ödülünü aldı, İhsan Öztürk, Arif Sağ, Zafer Gündoğdu, Musa Eroğlu, Zafer Dalgıç gibi müzik yönetmenleriyle çalıştı.

2013 yılında cuma akşamları TRT Müzik kanalında yayınlanan Türküler Bizi Anlatır adlı bir programda; İzzet Altınmeşe, Selahattin Alpay, Nuray Hafiftaş, Bedri Ayseli ve Süreyya Davulcuoğlu birlikte çalıştı.

Belkıs Akkale, “Türkü Bacı” olarak da tanınır. Evli ve bir çocuk sahibidir.

 

AYRICA BAKIN

Henry James Kimdir Hayatı

Amerikalı yazar Henry James, 15 Nisan 1843 tarihinde ABD’de dünyaya geldi. 19. yüzyılın sonlarında ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!