Zeynel Emre

Zeynel Emre Kimdir, Hayatı

Siyasetçi ve avukat Zeynel Emre, 1981 senesinde Manisa’da dünyaya geldi.

İlk ve orta öğreniminden sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Zeynel Emre, Bahçeşehir Üniversitesi “Hükümet ve Liderlik Okulu” Sertifika Programı’nı tamamladı.

Gençlik yıllarından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi olan Zeynel Emre, partide Mahalle Delegeliği, İl Delegeliği, Bakırköy İlçe Örgütü avukatlığı gibi birçok kademede yer aldı.

Halkla İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı da yapan Emre, 2012 ve 2015 seneleri arasında İstanbul İl Sekreterliği görevine seçilerek Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde bu göreve seçilen en genç üyelerden biri oldu.

Yaklaşık iki sene Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsilen İstanbul Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu’nda yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği bünyesinde CHP’ye proje hazırlayan “Katılım Hareketi” adlı siyasi proje grubunun kurulmasına katkıda bulundu ve grubun çalışmalarında yer aldı.

2015 senesinde yapılan ön seçim sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili adayı olan Emre, Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimleri’nde İstanbul Milletvekili olarak

Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri ve 2018 Türkiye Genel Seçimleri’nde yeniden aday gösterildi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili oldu.

TBMM Grup Yönetim Üyeliği yapan Emre, 2016 senesinde Meclis bünyesinde kurulan 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu üyeliğinde bulundu.

25. 26. Dönem TBMM Adalet Komisyonu üyeliği, 27. Dönem Adalet Komisyonu CHP grup sözcülüğü yapan Emre, 2020 senesinde 37. CHP Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi üyeliğine seçilmiştir.

Zeynel Emre, 2023 senesinin haziran ayında Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

Yabancı dil olarak İngilizce bilen Avukat Zeynel Emre, 2007 senesinde Akademisyen Perrin Öğün Emre ile hayatını birleştirmiş olup üç çocuk babasıdır.

AYRICA BAKIN

Sonequa Martin-Green Kimdir, Hayatı

Amerikalı kadın oyuncu ve yapımcı Sonequa Martin-Green, 21 Mart 1985 tarihinde Russellville’de dünyaya geldi. Daha …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!