BESİME KONCA

BESİME KONCA KİMDİR

Besime Konca, 20 Şubat 1970’de Kahramanmaraş Elbistan’da doğmuştur.

Baba adı Hasan, anne adı ise Reyhan’dır.

İlk öğrenimini ve orta öğrenimini Sevdilli köyünde tamamlamıştır.

Ardından Samsun 19 Mayıs Lisesi’nden mezun olmuştur.

1993 ve 2004 seneleri arasında siyasi fikirlerinden dolayı 11 yıl cezaevinde kalmıştır.

2009’da KCK Ana Dava Operasyonları dahilinde yeniden tutuklanmıştır.

2014’te serbest bırakılmıştır. 

Özgür Kadın Kongresi Derneğinde bir süreliğine çalışmıştır.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Meclisi Üyesi sıfatıyla MYK’da görev almıştır.

Konca, Kasım 2015’de gerçekleştirilen Türkiye Genel Seçimleri’nde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Siirt ikinci sıra milletvekili adayı olarak gösterilmiştir ve buradan milletvekili seçilmiştir.

3 Ekim 2017 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 76. maddesi gereğince milletvekili seçilmeye engel teşkil eden bir suça ilişkin olarak, Anayasa’nın 84. maddesi 2. fıkrası gereğince “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında kesinleşen 2.5 yıl hapis cezası dolayısıyla, Konca’nın milletvekilliği düşürülmüştür.

Besime Konca, Siirt Kadınlar Platformu’nun ‘kadına yönelik şiddet’ temalı basın açıklamasında “Cizre ve Nusaybin’de çocuklar özel harekat timlerinin tacizine ve tecavüzüne uğradı” şeklinde ifadelerinden dolayı, kamu görevlisine alanen hakaret ettiği gerekçe gösterilerek hakkında soruşturma açılmıştır.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı, 22 Mayıs 2016’da Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eş başkanları ve HDP’li milletvekillerinin katılımıyla, HDP Siirt İl Başkanlığı önünde yapılan etkinlikte attığı sloganlar nedeniyle Konca hakkında “terör örgütü propagandası yapmak ve halkı galeyana getirmek” iddiasıyla soruşturma süreci başlatılmıştır.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Besime Konca hakkında sürdürülen soruşturma kapsamında Ankara’da gözaltına alınmıştır.

Konca, Batman 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

Konca hakkında tekrar gözaltı kararı verilmiştir ve HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel’in yargılandığı duruşmayı izlemek için geldiği Diyarbakır Adliyesinde gözaltına alınmıştır.

13/12/2016 ‘da nöbetçi üst mahkeme olan Batman 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Konca’nın, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından tutuklanmasına karar verilmiştir.

29 Temmuz 2017 tarihinde Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, tutuklu Konca’nın tahliyesine karar verilmiştir.

Bekar olan Besime Konca, iyi derecede Kürtçe bilmektedir. 

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!