MEHMET GALİP ENSARİOĞLU

MEHMET GALİP ENSARİOĞLU KİMDİR

Kürt-Zaza olan siyasetçi ve iş adamı Mehmet Galip Ensarioğlu, 1 Ekim 1966 tarihinde Diyarbakır’da doğmuştur.

Ensarioğlu’nun babasının ismi Sait, annesinin ismi ise Zeliha’dır.

Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Programlar İşletme Bölümünden mezundur.

Gıda toptancılığı, özel ve resmi benzin istasyonları, özel hastane işletmeciliği ve müteahhitlik olmak üzere çeşitli işlerde çalışmıştır.

Ayrıca Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜNSİAD), Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD), Doğu ve Güneydoğu İş Adamları Federasyonu (DOĞUGÜNSİFED), Diyarbakır Kültür Sanat Vakfı (DKSV) ile Diyarbakır Sosyal ve Siyasal Araştırma Akademisinin (DİSSA) kuruculuğunu yaptı, Yönetim Kurulları Üyeliklerinde yer aldı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığı  olmak üzere çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 24. ve 26. Dönem Diyarbakır milletvekilliği görevlerinde bulunmuştur. Buna ek olarak AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu üyeliğinde de yer almıştır.

 İŞİD’le girdiği çatışmada hayatını kaybeden bir YPG’linin cenazesine katıldığı gerekçesiyle hakkında 24 Kasım 2020’de terör soruşturması başlatılmıştır ve aynı gün hakkında takipsizlik kararı verilmiştir.

 Ensarioğlu, evli ve dört çocuk sahibidir.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!