Blaga Dimitrova Kimdir

Blaga Nikolova Dimitrova, d. 2 Ocak 1922 – ö. 2 Mayıs 2003), Bulgar şairdir.

Blaga Dimitrova, Veliko Tarnovo’da büyüdü ve ardından Sofya’da Slav çalışmaları okudu.

1945 yılında mezun olduktan sonra Leningrad ve Moskova’da doktorasını yaptı .

Bulgaristan’da eski Yunanca, Lehçe, Rusça, İsveççe, Almanca ve Vietnamca çevirmen olarak başarılı oldu, edebi incelemeler ve denemeler yazdı ve çocuk kitapları için editör olarak çalıştı.

Vietnam Savaşı sırasında beş kez Vietnam’a gitti ve sonunda Vietnamlı bir kızı evlat edindi.

Edebiyat eleştirmeni Jordan Wassilew ile evliydi .

Bulgaristan’da komünist dönemin sonunda, Rusçuk’ta Çevre Koruma Komitesi’ni ve diğerleriyle birlikte 1987’de Demokrasi Kulübü’nü kurdu ve daha sonra muhalefet ittifakı Demokratik Güçler Birliği ortaya çıktı.

1992’den 1993’e kadar, Cumhurbaşkanı Shelyu Shelev altında Bulgaristan’ın Başkan Yardımcısıydı , ancak siyasetten hayal kırıklığına uğradığı için istifa etti.

Blaga Dimitrova, edebi eserlerinin yanı sıra sosyal bağlılığı nedeniyle Bulgaristan’da çok saygı görüyordu.

Yetimler için Raina Kabaiwanska Vakfı’nın başkanıydı ve Avrupa Yazarlar Derneği Die Kogge Büyük Ödülü gibi çok sayıda edebiyat ödülü aldı.(2001).

Bazı Eserleri:

Because the sea is black: poems of Blaga Dimitrova. Translators Niko Boris & Heather McHugh. Wesleyan University Press. 1989.
Because the sea is black. Translators Ludmilla G. Popova-Wightman & Elizabeth A. Socolow. Ivy Press Princeton. Haziran 2003. ISBN 1-930214-06-5.
The last rock eagle: selected poems of Blaga Dimitrova. Translators Brenda Walker, Vladimir Levçev, Belin Tonçev. Forest Books. 1992. ISBN 978-1-85610-009-0.

AYRICA BAKIN

“HAYATA DAİR” KENAR NOTLARI

TEMEL DEMİRER   “Hayatını gerçeğe ada.”[1]   Toprağın üzerinde yaşadığını sanan ölülerin giderek arttığı bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!