Bu yiyecekler sizi iyi bir ruh haline sokar

Doğru beslenmeyle sonbahar ve kış aylarındaki kötü ruh halinin üstesinden gelmek mümkün mü? Evet! Araştırmalar beslenme ve ruh sağlığı arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Hangi yiyeceklerin ruh haliniz üzerinde olumlu etkisi olduğunu buradan okuyun.

Çeşitli çalışmaların gösterdiği gibi beslenmemizin ruh halimiz üzerinde etkisi vardır. Uzmanlara göre belirli gıdaları içeren sağlıklı bir beslenme, kaygı bozukluklarını bile önleyebiliyor.

Ancak bu, çikolata veya makarna gibi ruh gıdası değil, sebze, kuruyemiş veya balık gibi işlenmemiş gıdalar anlamına gelir.

Beslenme uzmanları ve araştırmacılar, kendinizi daha mutlu etmek için ne yemeniz gerektiğini ortaya koyuyor.

Enginar kaygıya iyi gelir

Enginar, anksiyete bozukluklarının semptomlarını azalttığı gösterilen antioksidanlar açısından zengindir. Harvard Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Uma Naidoo, diyetin ruh sağlığı üzerindeki etkisini araştırdı .

“Kaygıyı hafifletmek için beslenme stratejileri” adlı blogunda şöyle yazıyor: “Anksiyetenin azalan antioksidan seviyeleriyle ilişkili olduğuna inanılıyor.”

Anlamı: Enginar, elma, çilek, fındık ve brokolinin yanı sıra çok sayıda antioksidan içeren yiyecekler ruh için merhemdir.

Yoğurt bağırsakları güçlendirir

Araştırmacılar sağlıklı bağırsak florasının refah için önemli olduğunu buldu. Serotonin reseptörlerinin yaklaşık yüzde 95’i bağırsak mukozasında bulunur .

Yaygın olarak “mutluluk hormonu” olarak adlandırılan serotonin, psikolojik ve fiziksel sağlığı etkileyen bir nörotransmitterdir. Vücutta eksik olması durumunda halsizlik, kaygı ve depresyon gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Özellikle yoğurt gibi probiyotik besinler bağırsak florasını destekler.

Zerdeçal – sağlıklı baharat

Bir çalışma, zerdeçal ve safran gibi baharatların depresyon ve anksiyete bozukluklarının tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılara göre yemeğinizi daha sık baharatlamalısınız; bu sizi mutlu ediyor!

Somon – önemli yağlar sağlar

Somon, depresyon ve anksiyeteyle mücadele ettiği kanıtlanmış besinler olan B6 ve B12 vitaminlerinin yanı sıra omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir. Diğer deniz ürünleri ve istiridyelerin yanı sıra ceviz de ideal yağ kaynaklarıdır.

Ispanak – magnezyum açısından zengin

Çok az magnezyum kaygıya neden olabilir. Bu nedenle, bol miktarda mineral içeren gıdaların bol miktarda tüketilmesi tavsiye edilir: ıspanağın yanı sıra baklagiller, kuruyemişler ve tam tahıllar da değerli magnezyum kaynaklarıdır.

AYRICA BAKIN

Ünsal Ünlü Kimdir Hayatı

Gazeteci Ünsal Ünlü, 22 Ocak 1970 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. 1982 senesinde Radyo Çocuk Saati’nde …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!