CEMİL KOÇGÜN

CEMİL KOÇGÜN KİMDİR

Besteci ve yorumcu Cemil Koçgün 1980 yılında Almanya’da dünyaya geldi.

Kürt Alevi şarkıcılardan Cemil Koçgün’ün “Aşk-ı pervaz” adlı albümü 2004 senesinde etno müzik etiketiyle ve Heya albümüde 2007 senesinde Kalan müzik etiketiyle dinleyiciyle buluştu.

Mikail Aslan, Ahmet Aslan ve Aynur ile müzikal çalışmalar yaptı.

Sanatçı, Koçgiri-dersim şarkıları ile kendi bestelerini yorumladı.

Bağlama ailesinden her tür çalgıyı ve gitarı kullanan Cemil Koçgün, aileden gelme saz çalma kültürü nedeniyle 12 yaşından itibaren saz çalmaya başlar.

Sanatçı müzikal yolculuğunu şu cümlelerle dile getiriyor:

”12 yaşlarındaydım. Babamın askere gitme vakti gelmişti. Gitti. Dönüşünde bana bir bağlama getirmişti. Uzun uzun uğraşmaya ve belli bir zaman sonra çalmaya başlamıştım. Bulunduğum mekanlara yabancı, uzak yerlere ait olan huzur ve heyecan verici melodilere bağlanmıştım ve öylece büyüdüm. Zaman çabuk geçmiş ve yirmi yaşımla buluşmuştum. Baktım ki önümde bir yol ve uzaklarda bir ışık hüzmesi. Geldim. Geldim ve hayatıma bir üstad olarak giren Mikail Aslan`la buluştum. Onunla müzik yapmaya başladım.”

Sonraki yıllarda bağlama ile olan tanışıklığı Mikail Aslan’dan müzik dersleri almaya kadar götürüyor onu.

Mikail Aslan Ensmble çalışması içinde yer alır, Kilite Kou isimli albümünde sazıyla eşlik eder.

Ahmet Aslan’ın Va u Waxt adlı çalışmasında, Koçgirili Alişer Efendiye ilişkin olan Birlik Zamanıdır isimli şiirini besteleyip okur.

2004 yılında ilk albümü olan ‘Aşk-ı Pervâz’ı piyasaya çıkarır.

2005’de Hakan Aday’la birlikte ‘Dersim Halk Aşıkları/Sarraf’ isimli arşiv çalışmasını da VCD olarak dinleyiciyle buluşturur.

Bu çalışmayla, bilhassa Fırik Dede, Zeynel Dede ve Sılo Qıc gibi halk ozanlarını gelecek nesillere taşımaya çaılışır.

Cemil Koçgün, Mikail Aslan ve Aynur Doğan gibi sanatçıların projelerinde yer almanın yanı sıra kendi çalışmalarınada devam ederek ‘Nefesin Sırrı’ isimli dinleti projesini hayata geçirir.

Kurmancî, Kirmançkî ve Türkçe dile getirilen deyişlerden oluşan ikinci albümü ‘Heya’, Aralık 2007 senesinde, üçüncü ve son albümü olan Hiva Zeri /Altın Ay albümünü ise 2012 senesinde dinleyiciyle buluşturur.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Henry James Kimdir Hayatı

Amerikalı yazar Henry James, 15 Nisan 1843 tarihinde ABD’de dünyaya geldi. 19. yüzyılın sonlarında ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!