ÖMER ÇETİN

ÖMER ÇETİN KİMDİR

Ali BURAN 

Ömer Çetin 1942 Bismil – 30-6-2014 Diyarbakır  

Ömer ÇETİN 1942 – Diyarbakır Bismil’e’ bağlı Kurd oğlu köyünde doğdu. Bölgede büyük bir aşiret olan Zırkan (zırki) Aşiretine mensup Yörenin tanınmış ailelerden Niyazi AĞA’NIN oğludur. 

1966 de Hukuk Fakültesi öğrencisiyken  İstanbul LALELİ 18 Sekbanlar otelinde kalıyordu. 1969 İstanbul  kurucu olduğum DDKO kurulduktan  sonra Diyarbakır’da bir grup  arkadaşlarla Diyarbakır DDKO’yu kurup  başkanlığını yaptı.

1971 Mart askeri Muhtıradan sonra bir çok Kürd aydınları gibi  Ömer ÇETİN’DE  Güney Kürdistan’a gidip daha önce üyesi olduğu (Türkiye’de Kürdistan Demokrat Parti 1970 ) Dr Şivan (Sait KIRMIZITOPRAK’IN  kurucusu ve genel sekreteri olduğu (TÜRKİYE’DE KÜRDİSTAN DEMOKRAT PARTİSİ) (PARTİYA DEMOKRAT A LI TIRKİYE) MK  üyeliğine seçilir.

1972’de kirli bir komplo ile Kuzey Irak (Güney Kürdistan’da)  iki Said’in ( Said ELÇİ-Said KIRMIZITOPRAK) öldürülmelerinden sonra bir grup arkadaşları ile Suriye’ye geçtiklerinde Ömer Çetin İle Necmettin Büyükkaya Polonya üzerinden İsveç’e geçerler.

Daha sonra 1974 Bülent ECEVİT’IN  genel siyası Af ile Ülkeye KÜRDİSTANA’ dönerler. Ömer Çetin bir grup arkadaşları ile yeniden Dr Said KIRMIZITOPRAKIN kurduğu ve kendisininde önceleri  MK üyesi olduğu (1975 T-KDP’)Yİ kurup genel sekreter oldu. ( 1975  T-KDP — 1977 KİP te 1982) ye kadar Parti Genel sekreterliği yaptı. (Bu satırın yazarı ben Partiye 1973 te Hakkari de üye oldum.1975 ten 1982 ye kadar Ömer ÇETİN’LE  ayni örgütte birlikte çalıştık..

Daha sonra  17 Şubat 1982 de KİP//DDKD’den Diyarbakır da göz altına alındım).Bu arada 1982 KİP/DDKD Büyük Operasyonda Ömer ÇETİN dahil bir çok arkadaş göz altında alındı. Bu sürede Ömer ayni koğuşta göz altında kaldık – O dönemde çok zor günlerimiz oldu. Ben ve bazı arkadaşlar tahliye olurken Ömer Çetin,Necmettin Büyükkaya, Hafız Tuğan Nazmı Balkaş (Soro) ile bazı arkadaşlar tutuklandılar.

Ömer Çetin   üç yıl Ceza evinden sonra tahliye oldu.1997 de rahmetli Şerafettin Elçi tarafından kurulan DKP (Demokratik kite partisi) ye katıldı. (Bir noktayı belirtmek isterim bu partiye katılmam için rahmetli Şerafettin Elçi Mersine gelip  DKP’ye katılmam için görüşmemizden  sonra ayni gece DKP’nın  Genel Merkez yönetim kurulu üyeleri Rahmetli Ömer Çetin Rahmeti iş adamı Ali Güneş ile Avukat Mehmet Baykara DKP’ye katılmam için  evime geldiler. Ancak bu arkadaşlarada ELÇİ’YE ’ye söylediğim gibi beni mazur görmelerini   partiye katılmayacağımı ifade ettim) 

Daha sonra 2007 de Diyarbakır da DDKD de yayın organı  ROJA KURD dergisini bir grup arkadaşla  çıkarıyordum. Maddi yardım için Ömer Çetinle görüştüm bir (1) Milyar Lira katkıda bulundu. Çıkardıklarımız O iki sayı (6-7 bağımsız Kürdistan yazımdan dolayı hem Adana’da hem Diyarbakır’da DGM’de hakkımda dava açıldı gece saat 03’te evime polis bastı Mahkemeden sonra tahliye oldum.

Son görüşmemiz Diyarbakır’da takıldı. Bana takılarak Ali, sen rahat durmuyorsun Dergi ile ilgili hakkında dava açılmış dedi. Bende ya ben Alıştım Ömerciğim gülüştük.

Yılların dava arkadaşım değerli Ömer ÇETİN gerek örgütte gerekse özel ilişkilerinde çok uygar mütevaziydi aristokrat bir aileden mensup Ömer ÇETİN. 30 Haziran 1914’te Diyarbakır’da yaşama veda etti. 

Saygılarımla anıyorum Sevgili Ömer ÇETİN toprağın bol olsun.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Paleolitik Çağ

Paleolitik Çağ, insanlık tarihindeki en eski dönemlerden biridir ve Eski Taş Çağı olarak da bilinir. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!