MEHMET TÜYSÜZ

MEHMET TÜYSÜZ KİMDİR

ALİ BURAN

Avukat Mehmet Tüysüz – 1946 Siverek- 1986 Urfa – 1971 DDKO ÜÇÜNCÜ DÖNEM BAŞKANI

Mehmet TÜYSÜZ Hilvan Siverek arasında FAK köyünde tanınmış Kosan (Kalenderi) Aşiretine mensuptu.

Hep söylüyorum dava arkadaşlarımın anılarını yazmak, arkasından neyi nasıl yazacağımı, anlatmak  benim için zor.

Evet, DDKO’dan bir yıldız daha kaydı bürosunda genç bir yakını tarafından hain bir saldırı sonucu öldürülmüştü.

 Mehmet Tüysüzü 1965 tanıdım daha sonra 1971’e kadar DDKO’de  birlikte çalıştık, daha Sonra 1978 de Urfa’da DDKD// KİP (Kürdistan İşçi Partisi) ile birlikte çalıştık. Önemli bir not: ( Bizim Partinin adı ile ÖCALAN 1978 PKK (Kürdistan İşçi Partisini kurdu).

Mehmet Tüysüz İstanbul Hukuk Fakültesine öğrenciyken, 1969 kurucularından olduğum DDKO 13 kişi olan kurucularından  biri olup, 1969 de Hilvan da HAWAR adı ile yapılan kalabalık bir kitleye hitap ediyordu. Mehmet Tüysüz İstanbul DDKO adına konuşma yapmıştı, aynı zamanda HAWAR mitingi yönetmecisiydi.

 Önemli bir Not: (Ben 1972  Siverek’te isim bezerliğinden TİKKO’CU Muzaffer Oruçoğlu kod adlı Mühendis Ali diye göz altına alınmıştım. Askeri uçakla Diyarbakır’dan Ankara’ya TİKKO’cularla yüzleştirip TİKKOCU olmadığım anlaşınca tahliye oldum).

O zaman Teknoloji gelişmediği için DDKO kurucusu olduğumu bilemediler. Diyarbakır iki nolu gözaltı koğuşta başta Mehmet Tüyüz ve diğer DDKO’lu arkadaşlar aman TİKKO’CU ol DDKO’lu olma diye takılırlardı.

Mehmet Tüysüz, İstanbul Hukuk Fakültesinden  mevzunu olup Urfa’da Avukatlık yapıyordu. Tanınan Cesur bir Avukat ve  bizim 1968  kuşağının Kürdistan’daki  Hawar mitinglerinin lideri, 12 Mart, 12 Eylül mağduru, işkencelere maruz kalan bir Kürd Devrimci Demokrat Milliyetçiydi. Ne yazık ki uğursuz bir olay tartışmasında  yakını bir genç tarafından  Bürosunda öldürüldü.

Mehmet TÜYSÜZ 1969 Kurulan DDKO’nun 1971’deki son başkanıydı. 1971 12 Mart muhtarsından sonra bir çok DDKO’lar gibi oda Diyarbakır cezaevinde yattı. Madde 142’den yargılandığı Sıkı yönetim Askeri mahkemesinde, Avukat Gülfer (Taşer), Yahya Mehmetoğlu ve İbrahim Halil Ersöz savundular. O günkü olağanüstü Hukuk tanımaz Sıkıyönetim mahkemesi DDKO başkanı olduğu için 12 yıl üstü ceza almıştı daha sonra 1974 ECEVİT affı ile diğer arkadaşlarla  tahliye oldu.

Mehmet Tüysüz, DDKO’dan sonra 1974 kurulan (T’de-KDP (Türkiye de Kürdistan Demokrat Parti) üyesiydi, bu satırların yazarı 1973 Hakkari’de (T’de–KDP)  üyesi olmuştum. 1978 Urfa’da bir kamu kuruluşunda üst düzey görev aldığımda ben Mehmet TÜYSÜZ ve N.A. birlikte Urfa’da parti çalışmalarımıza başladık.

1980 Askeri darbede Mehmet Tüysüz göz altına alındığında ilginç bir olay yaşanır. DDKD’lı bir gençte gözaltına alınır, genç yoğun işkenceye dayanmadığı için yöredeki öldürme ve eylemlerin tümünü üstlenir. Bu arada Avukat Mehmet Tüysüz’de DDKD’den  gözaltına alınır ve  bu gençle yüzleştirir.

Genç BH sorgucuya:  Hamo (Mehmet Tüysüz) bana bağlıdır der. Sonuçta Mahkemeye çıkınca Askeri hakim Mehmet Tüysüz sen BH’yemi bağlısın der.

Mehmet Tüysüz  bakıyor BH her şeyi itiraf etmiş, Mehmet Tüysüz diyor ki sayın Mahkeme Allah için benim gibi bir  avukat bu adama hiç bağlı olur mu? Bu genç korkudan herkesi öldürmüş tüm eylemleri üstlenmiş.

Mahkeme heyeti gülüp bu gencin ifadesini ciddiye almayıp Mehmet Tüysüzü Tahliye ediyor. BH doğru Diyarbakır cezaevine.

Evet, ele avuca sığmayan DDKO üçüncü dönem başkanı yakını gençle bir uğursuz tartışmada 1986 de  öldürülmüştü. Sevgi ile anıyorum.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Paleolitik Çağ

Paleolitik Çağ, insanlık tarihindeki en eski dönemlerden biridir ve Eski Taş Çağı olarak da bilinir. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!