DOĞAN ÇELİK KİMDİR

Etnik folk müzik sanatçısı Doğan Çelik dokuz yıl sonra ikinci solo albümü ‘’KILAMÊ VAYÎ’’ (Rüzgarın Şarkıları) ile dinleyicisiyle buluşmaktadır.

İlk albümü ‘’ZEWT’’ (Beddua) ile farklılığını hissettiren sanatçı, ikinci çalışması Kilamê Vayî ile anadilinin olanaklarını genişletmektedir.

Bu albümde kendi tarzını kalıcılaştırma çabası içine giren sanatçı, çabasının karşılığını, başarılı bir işe imza atarak almaktadır.

Dersimli sanatçı Doğan Çelik, ilk solo albümü olan Zewt’ten dokuz sene sonra hazırladığı Kilamê Vayî’de, ilk albümünde olduğu gibi kendi eserlerini icra etmektedir.

Yalnızca kendi eserlerini okuyan sanatçı bu yönüyle çağdaş ozanlık geleneğini de sürdürmektedir.

Söz ve müzikleri sanatçıya ait olan çalışmanın 11 parçası Kirmanckî, 2 eseri de Türkçe dillerindedir.

Albüm bu yönüyle yok olma tehlikesi altında olan Kirmanckî (Zazaca) için bir olanağa dönüşme iddiasındadır.

Doğan Çelik bu pratiğiyle toplumsal bir misyon da yüklenmiş oluyor.

İçinde doğduğu dile, kültüre karşı toplumsal bir sorumluluk duymaktadır ve bu bilinçle sanatını biçimlendirmektedir:

‘’Çünkü ana ve atalarım, çocukken kulağıma bu dili, bu dilin müziğini, sevincini ve hüznünü fısıldadılar. Bunlardan azade müzik yapmam mümkün değil. Etno dinsel kimliğinden dolayı yüz yıllardır tahrip edilen yurdum Dersim’in derdini derdim bilerek şarkılarımı ezgiliyorum’’ dedi.

Sanatçı Kilamê Vayî çalışmasında, ilk albümü Zewt’te olduğu gibi geleneksel Kürt Alevi müziği temalarını kullandığı gibi, dünya müziklerinden de temalar kullanmıştır.

Örneğin bir parçada folklorik Anadolu ezgisi tonu duyulurken, öteki parça da Country, Caz, Reggae tonlarını duymak mümkündür.

Böylece yerelden evrensele akan bir ırmak olarak, kendi mecrasını oluşturmaktadır.
Sanat yönetmenliğini Doğan Çelik’in yaptığı albümün eser düzenlemelerinde Kemal Dinç, Cansun Küçüktürk, Erdem Altınses, Serhat Ayebe, Ümit Uçar, Ari Hergel gibi ünlü müzik insanlarının imzaları dikkat çekmektedir.

AYRICA BAKIN

NİCOLE SCHERZİNGER

NİCOLE SCHERZİNGER KİMDİR, HAYATI

Amerikalı şarkıcı, dansçı, söz yazarı ve aktris Nicole Elikolani Prescovia Scherzinger, 1978 yılında Hawaii’de dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!