Doğubayazıt Sazlığı

Doğubayazıt Sazlığı, 141 göçmen ve yerli kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Görkemli Ağrı Dağı’nın eteklerinde yer alan Doğubayazıt Sazlığı, 141 göçmen ve yerli kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Bölgede kuş bilimi üstüne çalışan akademisyen ve gönüllülerin uğrak yeri olan sazlık, her mevsim barındırdığı kuş çeşitleriyle şenleniyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, sazlığın Ağrı Dağı eteklerindeki önemli sulak alanlardan biri olduğunu belirtti.

Bu sulak alanın bölgedeki yaban yaşamı varlığına ciddi katkı sağladığını özetleyen Çelik, “Doğubayazıt Sazlığı her dönem sahip olduğu değişik habitat tipleriyle birçok yerli ve göçmen kuş türüne ev sahipliği yapıyor.” şeklinde konuştu.

Dünya genelinde etken olan kuraklıkların kuşları birçok anlamda etkilediğini belirten Çelik şu şekilde konuştu: “Özellikle bu yaz periyodu oldukca kurak geçti ama buna karşın Ağrı Dağı’ndan gelen kaynak suları buradaki sazlıklarda yaşam sunmaya devam ediyor. Bölgeye gelen yaban yaşamı araştırmacıları, kuş bilimcileri ve fotoğrafçıları, tabiat meraklıları, bu sazlığı ziyaret edip çalışma yapabiliyorlar.”

Çelik, özellikle Ağrı Dağı ve bölge üstüne çalışma yapan araştırmacıların sazlıkta ciddi veriler elde ettiğini aktarıyor. “Daha önceki çalışmalarda 141 kuş türünün kaydı verilmiş, biz de bu doğrultuda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık” diyen Çelik, ”sazlıklarda bölgedeki kuraklığa karşın ciddi bir hareketlilik var. Kuş bilimi açısından mühim, uzun soluklu inceleme yapılması gereken bir yer.” dedi. (AA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!