EMİN ARBANİ

EMİN ARBANİ KİMDİR

Kimlikteki ismi Mehmet Emin Erdem olan sanatçı, Mardin’e bağlı Kızıltepe ilçesinin Arban köyünde dünyaya geldi. Kullandığı Arbani mahlasını doğduğu köyden aldı.

O henüz 7 yaşındayken ailesi Kızıltepe merkeze göç eder. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duyan Arbani, tahtalardan bağlama yaparak bu merakını gidermeye çalışır.

İlk zamanlarda babası onun müzikle uğraşmasına karşı gelir fakat daha sonraki yıllarda o da oğlunu anlayarak destek olmaya çalışır.

İlk bağlamasını kendi çabasıyla alan Arbani, 17 yaşındayken Nusretê Omerî’nin yanında düğün ve organizasyonlara katılır.

Askerliğinden sonra ilk kaseti olan Lê Aynur Gavur Aynur’u 1988 yılında piyasaya sürer. Bu albümün çok sevilmesiyle beraber yörede iyice tanınır ve sevilerek dinlenir.

İstanbul Unkapanı’ndan gelen teklifle Gorî Gorî adlı albümünü çıkarır. Bu ilk albümden sonra toplam 12 albüme imza atar.

Türkiye ve Avrupa genelinde gerçekleştirilen organizasyonlara katılır. Ulusal ve yerel medyadaki programlara katılarak şarkılarını sevenlerine okur.

Bir dönem kapatılan Damla Tv’de program hazırladı. 2014 yılında en sevilen şarkılarından biri olan “Diyarbakır”a klip çekti.

Evli ve üç çocuğu olan sanatçı İstanbul’da yaşamını sürdürmektedir.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Mardin Midyat Yeraltı Şehrinin Sırrı Nedir?

Midyat’ta mağarada başlayan kazı, devasa bir yer altı şehrine doğru ilerliyor. Mardin’in Midyat ilçesinde içinde …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!