Emin Çapa Kimdir Hayatı

Emin Çapa, 1967 senesinde dünyaya geldi.
İzmit’de okuma yazmayı askerde öğrenmiş bir baba ile ilkokul mezunu bir annenin çocuğudur.
Taşrada büyüdü.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi gazetecilik bölümünü bitirdi.
1984 senesinde üniversiteye başladığı yıl Hürriyet gazetesinde stajyer olarak çalışmaya başladı.
Ekonomik entegrasyon teorileriyle uğraştı.

Lisansüstü eğitimini AB üzerine ve doktora eğitimini de ekonomi üzerine yaptı.
Emin Çapa, daha sonra 1989 senesinde Tempo Dergisi’nde ilk defa kadrolu ekonomi muhabiri oldu.
Türkiye’nin ilk özel radyolarından Genç Radyo’nun kurucuları arasında yer aldı.

Gemi Mühendisleri Odası’nda Oda Müdürlüğü yaptı.
Türkiye’nin ilk özel radyolarından Genç Radyo’nun kurucuları arasında yer aldı.

Endüstri ilişkileri ve “maaş” konularına duyduğu ilgi sebebiyle kısa bir süre TİSK’te çalıştıktan sonra, gazetecilik mesleğine geri döndü.
İşçi-işveren konularına olan ilgisi sebebiyle kısa bir süre TİSK’te çalıştı ve toplu sözleşme pazarlıklarıyla ilgilendi.

Sabah Gazetesi’nde 5 sene endüstri ilişkileri ve lisansüstü eğitimlerini aldığı Avrupa Birliği konularında muhabirlik yaptı ve Endüstriyel İlişkiler üzerine haftalık köşe yazıları kaleme aldı.

Ardından TÜSİAD’da Muharrem Kayhan ve Erkut Yücaoğlu döneminde Başkan Danışmanı olarak çalıştı.
1999 yılının Kasım ayından bu yana CNN TÜRK’te çalışıyor.

Editör olarak başladığı CNN TÜRK hayatında, önce Ekonomi İstihbarat Şefi, ardından Ekonomi Haber Müdürü, son olarak da Ekonomi Müdürü oldu.

CNN TÜRK Ekonomi Müdürü Çapa; 2012 senesinde hazırladığı “O Sırada” programında her şeyin arkasını merak edenler için 150 metrede cam da sildi, yerin 39 metre altını da inceledi.

2013 senesinde “Aklın İzi” programında, izleyicilerini hurafeye, batıla, bilimsel görünen aldatmacalara karşı aklın ve bilimin peşine düşmeye davet etti.
CNN TÜRK’te yayınlanan bilim programı “Dünyanın 1001 Hali”ni hazırlayıp, sundu.

“Dünyanın 1001 Hali”nde, yeni teknolojiler, kaybolan eski bilgiler, uzak yıldızlardan, yakın kentlere kadar bilmeye değer her haberi ekrana taşıyor.

Çapa, ekonomi bültenlerinde ve konuk olduğu diğer programlarda ekonomiyi herkesin anlayacağı şekilde yalın bir dille anlatıyor.

Emin Çapa, seçim yayınlarında CNN TÜRK’ün kıdemli ekran yüzleri ve değerli konuklarıyla beraber aralıksız 18 saatten fazla ekranda kalıyor, rakamların verdiği mesajları analizlerini paylaşıyor.

Emin Çapa, CNN Türk’te hafta içi her akşam canlı olarak yayınlanan ekonomi programı “Paranın İzi”ni hazırlayıp sunuyor.

Ayrıca Türkiye’nin bilimsel bakış açısından uzaklaştığından şikayet etmek yerine, bu konuda bir şeyler yapmak için haftada bir gün “Aklın İzi” programında birbirinden ilginç uzmanlık konularıyla izleyicinin karşısına çıkıyor.

Çapa; Kalite Kongresi, Turizm Zirvesi, İzmir Kalite Kongresi, Bursa Kalite Kongresi, Pazarlama Zirvesi, TED X İstanbul gibi ulusal ve uluslararası seminer ve etkinliklerde sunumlar yapmaktadır.

Üniversitelerde gelen davetler üzerine her sene 20’den fazla konferansta yaptığı sunumlarla gençlerle buluşuyor. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri için medya eğitimleri veriyor.

Tamamen gönüllü olarak dostları ve yakın çevresine, “Saray ve Ritüel”, “Harem ve İktidar”, “İmparatorluk ve Mimarı”, “Sinan ve Süleymaniye”, “İnsan Zihninde Yolculuk (Arkeoloji Müzesi)” temalı dostluk turları gerçekleştiriyor.

1999 Kasım ayından 2020 Ekim ayına kadar CNN Turk Ekonomi Müdürlüğü görevini yürüten Emin Çapa, 14 Ekim 2020 tarihinde Halk TV ile anlaştı.

AYRICA BAKIN

Piyale Paşa Kimdir Hayatı

Denizci Piyale Paşa, Sultan Kanuni Sultan Süleyman ve II. Selim döneminde 14 sene kaptan-ı derya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!