ERDAL BAYRAKOĞLU KİMDİR

Erdal Bayrakoğlu, 1977 senesinde Rize’nin Ardeşen ilçesinde dünyaya geldi.

 Erdal Bayrakoğlu’nun babası Ardeşen’in Waleni Zğemi (Aşağıdurak) köyünden, annesi de Ardeşen Yeni Mahalle’dendir. 

Ailenin en küçük çocuğu olan Bayrakoğlu’nun sağlık sorunları ve babasının öğretmen olması nedeniyle yaklaşık üç aylıkken ailecek İstanbul’a göç ettiler.

 İlkokulun ilk 4 yılını İstanbul’da okudu, yine babasının öğretmen olarak Almanya’ya gönderilmesinden ötürü ilkokulu Almanya’da bitirdi ve ailesiyle yeniden İstanbul’a döndü.

Meslek lisesi sınavını kazanan Bayrakoğlu lise döneminde oluşturulan bir halk müziği korosuna solist olarak seçildi. 

Kurulan korodaki müzisyen arkadaşlarıyla “Türkülerle Diriliş” isminde müzik grubu kurarak protest müzik yapmaya başladı. 

Daha sonra değişik tarzda müzikle uğraşan Bayrakoğlu yaşamına müzikle yön vermeye karar verdiğinden üniversite konusunda çok ısrarlı olmadı. Yine de 4 defa üniversite sınavlarına girdi lakin çeşitli bölümleri kazanmasına rağmen hiçbirine gitmedi. Özel şan dersi aldı ve ses ve diyaframını kullanmayı öğrendi. 

Birçok albümde vokal yaptı ve Grup Munzur’un “Bahara Çağrı” isimli albümünde sözü ve müziği kendisine ait olan “Çona Şkimi” isimli Lazca şarkıyı seslendirdi.

2004 senesinde Anadolu rock tarzında bir albüm repertuarı hazırladı fakat albümü çıkarmadan vazgeçti. 

İçinde hem rock müzikten, hem de kendi kültüründen izler taşıyan müzik çalışması yapmak istemektedir ve bu isteği “Zifona” albümünde  vücut buldu.

 İsmail Avcı Bucaklişi ile birlikte repertuar hazırlandı ve 2006 senesinin Temmuz ayında ilk profesyonel albümü “Zifona” müzikseverlerle buluştu.

 Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Laz dili ve kültürü üzerine yapılabilecekler için kolları sıvayan Bayrakoğlu bu görevin bilinciyle çalışmalarını sürdürmektedir. 

Albümü “Zifona” ile müzik piyasasına fırtına gibi giren, yurtiçi ve yurtdışında birçok konser veren Bayrakoğlu dinleyicileriyle konserlerde buluşmaya devam etmektedir.

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!