Ergün Poyraz Kimdir

Araştırmacı yazar Ergün Poyraz, 31 Ocak 1963 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Siyasi partiler ve tarikatların yapılanmaları ve aralarındaki bağlantıları inceleyen çalışmalarıyla tanındı.

1983 senesinde Yıldız Üniversitesi İnşaat Bölümü’ne başladı.

İkinci sınıfta okuldan ayrıldı ve evlendi, 1988 senesinde eşinden ayrıldı.
Bir süre Aydın’da hayvancılık yaptı.

1993-1994 senelerinde Bilecik’te bir inşaat şirketinde idari sorumlu olarak çalıştı.

32 yaşında askere gitti ve askerlikten sonra Aydın’a, ailesinin yanına döndü ve yazarlığa başladı.

Refah’ın Gerçek Yüzü adlı kitabı 1998 senesinde 28 Şubat sürecinde Vural Savaş tarafından açılan Refah Partisi’nin kapatılma davasında delil olarak kullanıldı.

Fethullah Gülen ile ilgili yazdığı kitaplar Fethullah Gülen hakkında açılan ve Gülen’in beraat ettiği davada delil olarak kullanıldı ve bu davada tanıklık yaptı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ideolojisi, parti kurucuları ve ileri gelenleri hakkında kaleme aldığı Takunyalı Führer, Hilafet Ordusundan Arap Kürt Partisine, Patlak Ampul, Musa’nın Gül’ü, Musa’nın Çocukları, Musa’nın Mücahiti, Musa’nın AKP’si, AKPapa’nın Temel İçgüdüsü gibi muhalif kitapları ile tanındı.

Bu kitaplar sebebiyle bazı çevrelerce antisemit olmakla suçlanmaktadır.
Misyonerler Arasında Altı Ay: Dünden Bugüne Hıristiyanlık ve Yahudiliğin Analizi adlı kitabında dinlere basın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Mahkeme, Poyraz’ın beraatine karar verdi.
Yargıtay 4. Ceza Dairesi, yaptığı inceleme sonucunda beraat kararının bozulmasına hükmetti.

Yargıtay 4. Ceza Dairesi kitapta yer alan İsa, Hristiyanlık ve Yahudilik ile ilgili aşağıdaki ifadeleri beraat kararını bozma gerekçesi olarak belirtti:
“Hıristiyanlar tecavüz ettikleri annenin bebeğini öldürüp, kıyma yapıp aynı anneye yediriyorlardı… Yalancı İsa… Hıristiyanların kutsal kitaplarının hangi sayfasını açarsanız açın karşınıza İsa’nın yalanı, yalanları çıkıyor… Vallahi Dallas bile Mukaddes Kitap’tan çok daha masumdu… Hıristiyanların ve Yahudilerin kutsal kitaplarının hangi sayfasını açarsanız açın bir başka anlamsızlık, bir başka melanet fışkırıyor… O kutsal kitap fahişeliği ve zinayı teşvik ediyor… Kutsal kitap denilen rezillik abidesi… Hıristiyanlığın sapık öğretileri ile yetişen papazlar… Hıristiyanlara göre İsa Allah’ın oğludur diyen katiller, hırsızlar, sapıklar, dolandırıcı ve her türlü melaneti taşıyanların ise gideceği yer tam yol cennet!.. Hiç böyle sapık, böyle iğrenç, bir inanç olur mu?.. İsa’nın tam bir iblis olduğuna karar vereceklerdi…
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasının olmadığını iddia etmektedir.
Bu iddiasını çeşitli kitaplarında da yazmaktadır.

Ümraniye’de bir gecekonduda bulunan bombalar için yapılan soruşturma çerçevesinde 27 Temmuz 2007 tarihinde saat 07.30’da Ankara’da gözaltına alındı ve Ergün Poyraz tutuklandı.

Gözaltına alındığında evinde arama yapıldı ve soruşturma konusuyla ilgili olabileceği düşünülen her türlü belgeye, bilgisayarına, CD’lere polis tarafından el konuldu.

Aynı gün, Poyraz’ın avukatı (Necip Hablemitoğlu’nun da eski avukatı olan) Hüseyin Buzoğlu’nun bürosu da arandı ve belgelerine el konuldu.

Ankara’da gözaltına alınan Poyraz İstanbul’a getirildi.

Beşiktaş Adliyesi’nde savcı Zekeriya Öz tarafından sorgulanarak tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

TCK’nın 327. maddesine göre, “Devletin savaş imkânlarının tehlikeye sokulması” suçundan tutuklanan Poyraz, evinde bulunan Kara Kuvvetleri İstihbarat Arşivi ve Sevgi Erenerol Misyonerlik 2006 isimli klasörleri içeren CD’yi nereden temin ettiği hakkında, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sorgulandı.

Poyraz, “Bana bahsettiğiniz Kara Kuvvetleri İstihbarat Arşivi ve Sevgi Erenerol Misyonerlik 2006 isimli klasörü içeren CD’yi hatırlamıyorum. Nereden geldiğini de bilmiyorum.” cevabını verdi. Buna ilaveten o güne (Temmuz 2007’ye) kadar 15 kitap kaleme aldığını anlatan Poyraz, çok okunan bir yazar olduğu için farklı yerlerden kendisine bilgi ve belge geldiğini söyledi; evindeki CD’ler arasında milletvekilleri, valiler, emniyet mensupları ve üniversite görevlilerine ait veriler olmadığını ileri sürdü.
Ergün Poyraz, “Kara Kuvvetleri istihbari yapılanmasına ait “gizli” ibareli veriyi hatırlamıyorum. Bilgileri de kopyalayıp başkasına vermedim.” dedi.

Poyraz, aynı soruşturmada terör örgütü üyesi olmaktan tutuklanan Astsubay Oktay Yıldırım tarafından bir sene önce arandığını ve Güneydoğu’daki hatıralarını kitaplaştırmak istediğini söylediğini savundu.

Savunmasında Poyraz, Oktay Yıldırım’a kitabı nasıl yazacağını anlattığını ve Yıldırım’ın bu bilgileri kendisinden habersiz bir şekilde bir internet sitesinde yayımladığını, bir daha da hiç görüşmediklerini belirtti.

Ergün Poyraz hakimin bir sorusu üzerine, eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile de hiç görüşmediğini ileri sürdü.
5 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında, 29 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2014 senesinde tutuklulukların azami süresinin 5 seneye inmesinin akabinde 6 yıl 9 aylık tutukluluk süresinin ardından 11 Mart 2014 tarihinde tahliye edilmiştir.

Yazar Ergün Poyraz, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde 12 Nisan 2022 tarihinde evinin önünde öldüresiye darbedildi.
15 Nisan 2022 tarihinde taburcu oldu.

AYRICA BAKIN

Kardelen

Kardelen Kimdir, Hayatı

Kardelen, 7 Temmuz 2001’de İstanbul’da dünyaya geldi. 2006-2011 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı piyano …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!