Filipinler Kadın İsimleri

Filipin Kadın İsimleri ve Anlamları

Filipinler, resmî adıyla Filipinler Cumhuriyeti, Pasifik Okyanusu’nun batısındaki coğrafyada konumlanan bir Güneydoğu Asya devletidir. Ülke irili ufaklı 7.641 adet ada ve adacıktan oluşur. Ancak ülkeyi oluşturan üç ana coğrafi kara parçası vardır. Bunlar Luzon, Visayas ve Mindanao’dur. Ülkenin başkenti Manila iken, en kalabalık şehri Quezon City’tir. Bu iki kent de Büyükşehir Manila yönetimsel birimine bağlıdır.

Filipinler’in deniz aşırı komşuları kuzeyde Tayvan ve Çin, batıda ise Vietnam’dır. Filipinler’i kuzeyde Luzon Boğazı, batıda ise Güney Çin Denizi çevrelemektedir. Ülke yaklaşık 100 milyonluk nüfusuyla, Asya kıtasının en kalabalık 8. ülkesidir. Dünyanın ise en çok nüfus barındıran 13. ülkesidir.

Ülkeye Filipinler adı, İspanyol kralı II. Felipe’nin onuruna verilmiştir. İspanyol kâşif Ruy López de Villalobos 1542’deki seferi sırasında, Leyte ve Samar adalarını Filipinler olarak adlandırdı. Sonuç olarak, Las Islas Filipinas adlandırması takımadanın tüm adalarını kapsar biçimde kullanılmaya başlandı. Filipinler üç ada grubuna ayrılır, bunlar: Luzon, Visayas ve Mindanao’dur. Ülke 17 bölge, 81 il, 144 kent ve 1,491 belediyeden meydana gelir.

Filipinler din ve devlet işlerinin birbirinden ayrıldığı laik bir ülkedir. Ülke, uzun süre İspanyol kültürünün etkisinde kaldığı için Katolik yapı baskındır. Bu yönüyle, eski Portekiz sömürgesi olan Doğu Timor ile birlikte Katoliklerin baskın olduğu iki ülkeden biri Filipinler’dir. Ülkedeki insanların %90’nından fazlası Hristiyan’dır.

Filipince (Filipince: Filipino), İngilizce ile birlikte 1987 Filipinler Anayasasına göre Filipinler’de kullanılan ulusal ve İngilizce’nin yanı sıra resmî dillerden biridir. 13 Kasım 1937 tarihinde toplanan Birinci Filipinler Meclisi, Ulusal Dil Enstitüsü’nün kuruluşuna karar verdi. Bu enstitüsü Avustronezya dillerin kollarından Tagalogca’yı temelini alan yeni ulusal dili seçmişti.

1961’de bu yeni dile “Pilipino” olarak adlandırıldıktan sonra 1972 Anayasasıyla “Filipino”‘ya değiştirildi. Günümüzde Filipince Filipinler’in ulusal ve eğitim dili olup medyada da kullanılmaktadır.

Filipinler Kız İsimleri ve Anlamları

Christina: Bu yaygın bir isimdir ve Latince’de ‘Mesih’in takipçisi’ anlamına gelir.

Corazon: Kulağa İspanyolca gibi gelen bu isim, ‘kalp’ anlamına gelir. Filipinler’in eski cumhurbaşkanının adı Corazon Aquino idi.

Dalisay: Tagalog’un ana dilinde Dalisay, ‘saf’ anlamına gelir. Aynı zamanda yaygın bir soyadıdır.

Divina: ‘Göksel veya ilahi’ anlamına gelen İtalyanca ve Latince bir isimdir. Divinagracia, ‘İlahi lütuf’ anlamına gelir.

Diva: Bu, ‘ruh’ anlamına gelen yerli ve eski bir Filipin adıdır. Ayrıca ‘peri’ anlamına gelen Diwata ismine de dönüştürülebilir.

Eleanor: Yunanca kökenli bir isimdir ve ‘parlak, parıldayan’ anlamına gelir. Aynı adı taşıyan Eleanor Roosevelt gibi popüler isimler var.

Faye: Orta İngilizce kökenli bir isim olan Faye, ‘peri’ anlamına gelir.

Evangeline: Yunanca müjde getiren kimse demektir.

Flordeliza: Fransızca bir kelime olan Flordeliza, ‘zambak çiçeği’ anlamına gelir.

Gloria: Eski bir Latince ad olan Gloria, basitçe ‘zafer’ anlamına gelir. Ülke çapında popüler bir isimdir.

Heidi: ‘asalet’ anlamına gelen bir Fransız adıdır. “athal” ve “haida” kelimelerinin birleşiminden oluşan birleşik bir isimdir.

İris: Yunan kültüründe gökkuşağının tanrıçası olan İris, ülke genelinde kız bebeklerine verilen popüler bir isimdir.

Yasemin: Harika kokulu bir çiçek olan Yasemin, Farsça “Yas” adından gelir.

Jennifer: Kral Arthur’un eşi Jennifer, Cornish kökenli bir isimdir. “Beyaz büyücü” anlamına gelir.

Joyce: Joyce unisex bir isim ve neşeli anlamına geliyor. Filipinler’de son birkaç yıldır popüler hale geldi.

Katherine: Bu aynı zamanda “Catherine” olarak da yazılabilir ve Latince’de ‘açık veya saf’ anlamına gelir. Filipinler çevresinde oldukça popüler bir isimdir.

Ligaya: Yerel Tagalog dilinde güzel bir isim olan Ligaya, ‘parlaklık’ anlamına gelir ve aynı zamanda ülkedeki en popüler isimlerden biridir.

Luning: Yerli Tagalog dilinde ‘parlaklık’ anlamına gelir.

Malaya: ‘özgürlük’ veya ‘özgür’ anlamına gelir.

Mutya: Bu, yerli Tagalog dilinde ‘muska’, ‘mücevher’, ‘inci’ veya ‘tılsım’ anlamına gelen güzel bir isimdir. Aynı zamanda ‘sevgili’ anlamına gelir ve yerel güzellik yarışmalarını kazanan kadınlar için bir unvan olarak kullanılır.

Nicole: Ülkede yaygın ve popüler bir isim olan Nicole, Yunanca kökenli bir isim ve ‘muzaffer insanlar’ anlamına geliyor. Nicole Scherzinger, aynı adı taşıyan bir Filipinlidir.

Noemi: Bu isim ülkede son birkaç yılda popüler oldu. İspanyol kökenlidir ve ‘hoşluk’ anlamına gelir.

Ophelia: Shakespeare’in epik oyunu “Hamlet”te popüler bir karakterdi. Adı Yunanca kökenlidir ve ‘yardım eden’ anlamına gelir.

Patricia: ‘Soyluluk’ anlamına gelen Latince bir kelime olan Patricia, ülkede popüler bir isim ve Patty, Pat, Tricia gibi birçok kısa biçimi vardır.

Rosario:Latince’de ‘gül çelengi’ anlamına gelen rosary adlı kelimeden gelmektedir.

Sunshine: Gün ışığı anlamına gelir.

Tagalog’da en popüler isimlerden biri ‘yıldız’ anlamına gelen Tala’dır. Mitolojide akşam ve sabah yıldızı tanrıçasıdır.

Trisha: ülkedeki bir başka popüler isimdir ve birçok genç Filipinli için tercih edilen bir isimdir.

Efsanevi bir Filipinli savaşçı prensesin adı olan Urduja, Sanskritçe’den gelir ve “doğan güneş” anlamına gelir. Ayrıca ülkede yaygın bir soyadıdır.

Victoria: Latince ‘zafer’ kelimesi olan Victoria, zafer tanrıçasının adıydı. Ayrıca Yunanca’da Nike olarak anılır ve bu, Filipinler’deki birçok kadın için popüler bir isimdir.

Vilma: İsveç kökenli bir isimdir ve ‘kararlı koruyucu’ anlamına gelir.

Jasmine: Yasemin anlamına gelir.

Zenaida: Bu, ‘Zeus’tan doğmuş’ anlamına gelen başka bir popüler Yunan adıdır. Son birkaç yıldır popülerlik kazanan yaygın bir isimdir.

Zoey: Yunanca ‘hayat’ anlamına gelen Zoey, aktris Zooey Deschanel’in ortaya çıkışından sonra son birkaç yılda popülaritesi artan bir isimdir.

Sampaguita: Bir tür yasemin olan Jasminum sambac, “sampaguita”dan türetilmiştir. Yasemin ayrıca ülkenin ulusal çiçeğidir.

Benilda: ‘kutsanmış’ anlamına gelen Latince Benedictus ile bağlantılı olan Almanca Bernhilde adının İspanyolca versiyonudur.

Bituin: Filipince’de ‘yıldız’ anlamına gelir.

Divata: Kökeni Filipin mitolojisine dayanan bir isim, kelimenin anlamı ‘doğanın ruhu’ olarak çevrilebilir.söylenir.

Reyna: Reina adının bir çeşididir ve bu ‘kraliçe’ anlamına gelir. Ülkede kızlar için popüler bir isim.

Floribeth: Flora ve Beth’in birleşimi olan Floribeth, Roma Katolik Kilisesi tarafından harika olarak adlandırılan Floribeth Mora Diaz’dan sonra popülerlik kazandı.

Perlah: Pearl’ün İspanyol versiyonudur ve ülkede yaygın bir isimdir, Haziran ayının doğum taşı olarak bilinir ve bilgelik ve zenginlik getirdiği söylenir.

Chesa: ‘Göksel’ anlamına gelir.

Amihan: Eski Tagalog Mitolojisinde, evrendeki ilk canlının Amihan adlı bir kuş olduğuna inanılıyordu. İnsanları bir bambu ağacından kurtarmaktan sorumluydu. Bu isim aynı zamanda muson dönemini anlatmak için kullanılan bir terimdir.

Hiraya: ‘hayallerin gerçek olsun’ anlamına gelen eski bir Tagalog adıdır.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

İspanyolca konuşulan ülkeler

İspanyolca resmi veya ana dili olarak konuşulan birçok ülke bulunmaktadır. İşte bazıları: 1. **İspanya**: İspanyolca’nın …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!