GÜLDEN KARABÖCEK KİMDİR

Sanatçı Gülden Karaböcek ilkokul ve ortaokul öğrenimini Ankara’da tamamladı.

Kimlikteki adı Saniye Gülden Göktürk’tür.

Ankara Radyosu’nda Yaşar Aydaş’tan şan, nota ve solfej eğitimi aldı. Ankara’dan ailesiyle beraber İstanbul’a gelerek ilk plağını 14-15 yaşlarında “Pathé” isimli firma hesabına doldurdu. “Yazılanlar Gelir Başa & Garip Kaldım” 45’liğinde Karaböcek’e ünlü sanatçı Orhan Gencebay bağlamasıyla eşlik etti.

İlk iki plağını Gülden Göktürk adıyla çıkartan sanatçı, yaşadığı aile içi gerilim nedeniyle dönemin ünlü yıldızı ablası

Neşe Karaböcek’in takma soyadını 1972 senesinde mahkeme kararıyla alarak resmileştirdi.

70’li yıllarda Anadolu Pop Folk olarak adlandırılan türküler seslendiren Gülden Karaböcek, o dönem ayrıca “Yaralı Kalp”, “Anca Beraber Kanca Beraber”, “Taka Taka”, “Dur Bırakma Beni” gibi aranjmanları başarıyla seslendirdi.

Mary Cristy’nin 1973 senesinde seslendirdiği “Non Ce N’est Pas Fini”nin Türkçe sözlü versiyonu ” Dur Bırakma Beni” isimli şarkıda Gülden Karaböcek’e vokalde Nilüfer ve Füsun Önal eşlik etti.

Şarkının Türkçe sözleri Çiğdem Talu’ya, düzenlemesi de Onno Tunç’a aittir. Gülden Karaböcek, o dönem Onno Tunç, Zafer Dilek, Norayr Demirci, Esin Engin, Ülkü Aker, Süheyl Denizci Orkestrası gibi başarılı müzisyenlerle beraber çalıştı.

1975-1976 döneminde, Elenor’un bir diğer sanatçısı olan ve tıpkı kendisi gibi yeni yeni şöhretle tanışan Ferdi Tayfur’un bestelerinden etkilenerek sanatçının arabesk tarzdaki “Bana Gerçekleri Söyle”, “Akşam Güneşi”, “Kır Çiçekleri”, “Alıştım”, “Çeşme”, “Ne Bilirdim ki” gibi ses getiren bazı bestelerine plaklarında başarıyla yer verdi.

Tüm bu dönemdeki çalışmalarında düzenlemelerine ünlü müzisyen Onno Tunç aranjör olarak imzasını attı.

1977 senesinde yönetmenliğini Metin Erksan’ın yaptığı başrolleri Hülya Koçyiğit, Cemal Gencer ve Orhan Elmas’ın paylaştığı “Sensiz Yaşayamam” isimli sinema filminde Gülden Karaböcek’in “Bahtıma Yanarım” isimli bestesine yer verildi.

Gülden Karaböcek asıl şöhretini 1978 senesinde çevirdiği ünlü Dilek Taşı filmi ile kazanmıştır.

Hemen arkasından yayınlanan “Dilek Taşı” 45’liği sanatçının 1 numaralı başyapıtını 1978 senesinin unutulmaz klasiği olarak zirveye çıkarmıştır.

Dilek Taşı filmi ve 45’liği ile yaşadığı başarı, sanatçıya çok daha büyük bir başarının kapısını araladı ve böylece ünlü

“Müzik ve Ben” albümü doğdu. 1979 senesinde yayınlanan bu albümünde Karaböcek, besteci kimliğini, tüm müzik bilgisini ve yılların duygu birikimini açıkça ve doğal bir şekilde, içinden geldiği gibi ortaya koyarak başta “Sürünüyorum”, “Ayrılık Kolyesi”, “Kırılsın Ellerim”, “Bahtıma Yanarım” ve “Kaybolan Hayaller” olmak üzere hit haline gelen pek çok parçaya imzasını attı.

1978 (Dilek Taşı), 1985 (Duyar mısın Feryadımı, Kenar Mahalle, Hasretinle Yaşanmıyor, Sevsen Ne Olurdu), 1986 (Ağlıyorsam Yaşıyorum) senelerinde çektiği 6 tane de sinema filmi bulunmaktadır.

Yaptığı albümler kadar seçme eserlerden oluşturulan nostalji kasetleri de sıkça basılmıştır.

Sanatçı ayrıca besteci kimliğiyle MESAM ve MÜYORBİR üyesidir.

İstanbul-Beylikdüzü’nde ikamet etmektedir.

Atilla Alpsakarya ile yaptığı 12 Eylül 1975 tarihli ilk evliliğinden 14 Haziran 1979 doğumlu Alpay isimli bir erkek çocuğu dünyaya geldi.

Recep Armağan Düzgit ile 16 Ağustos 1986 tarihinde yaptığı ikinci evliliğinden de 27 Şubat 1988 doğumlu Nur isimli bir kız çocuğu dünyaya geldi.

Müzikteki başarısını özel hayatında devam ettiremeyen Karaböcek, ikinci eşi Armağan Düzgit ile de üç defa evlenip üç defa boşanmıştır.

Hürriyet’e verdiği röportajda; “Ablam beni ölmemi isteyecek kadar kıskanıyordu. Adım çıktı diye evlendim. İkinci eşim daha da beter çıktı. Üç kez nikah kıydı bana. Evliliğimizin ilk birkaç ayında borçlandı ve Etiler’deki evimi sattım.” demiştir.

Nisan 1982’de “Gülden Fırtınası” isimli albümü; “Küstüm Sana Dünya”, “Mahşer Gününde”, “İki Kelime”, “Can mı Dayanır”, “Nasıl Güleyim” gibi hitler çıkarmasına rağmen, beklenen ticari başarıyı sağlayamadı.

Ağlıyorsam Yaşıyorum ve Duyar mısın Feryadımı albümleri 80’li yıllarda büyük ilgi gören Gülden Karaböcek, 1983 yılında İngiltere’deki London Palladium’da ve Avustralya’da konserler verdi.

1984 yılında dönemin ünlü gazinolarından Çakıl Müzikholü’nde (Selami Şahin ile birlikte) ve İzmir Fuarı’ndaki Ekici-Över Gazinosunda assolist olarak sahne aldı.

Çakıl Gazinosu’nda sahne alırken Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Ferdi Tayfur gibi bir döneme damga vuran isimler sahnesini izlemeye gelmiştir.

Zeki Müren ile Karaböcek aynı sahneyi paylaşmıştır.

İzmir Fuarı’nda İbrahim Tatlıses, Barış Manço, Belkıs Akkale, Arif Sağ, Sezer Güvenirgil, Beş Yıl Önce On Yıl Sonra grubu ve Atilla Arcan gibi birçok ünlü ismi alt kadrosunda bulundurdu.

Bülent Ersoy ve Ferdi Tayfur ile birlikte Avrupa turnesine çıkarak Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde konserler verdi.

1987 ve 1988 senelerinde İstanbul Gülhane Parkı’nda büyük katılımların olduğu halk konserleri verdi.

Türkiye’nin ilk yerli CD’si Bir Mucize Allah’ım’ı 1987 yılında Düzgit Plak etiketiyle çıkardı.

Aziz-Jet-Sedef isimli şirket hesabına 5, Düzgit hesabına 1 albüm daha çıkardı. Sanatçı, 1968 ve 1987 seneleri arasında sırasıyla Pathé, Şah, Elenor, Oscar ve Düzgit plak şirketlerinden 20 adet 45’lik ve 9 adet LP piyasaya sürdü.

Gülden Karaböcek sonrasında gerek özel hayatındaki sorunlar gerekse müzik piyasasının içinde bulunduğu kriz nedeniyle müziğe uzun bir süre ara vermiştir.

Son albümü 2001 senesinde çıkan Güldence’dir.

Bu albümde Gülden Karaböcek şık Mahzunî Şerif, şık Nesimî Çimen, Musa Eroğlu, Ali Tekintüre, Cengiz Tekin, Fatih Kısaparmak, Ferdi Tayfur ve Özhan Eren gibi şair ve ozanların eserlerine yer vermiştir.

Sanatçı bu albümünde; şık Mahzunî Şerif’ten “Nem Kaldı”, “Bitmez Tükenmez Geceler” ve “Dumanlı Dumanlı”, Musa Eroğlu’ndan “Telli Turnam”, Aşık Nesimi Çimen’den “Vay Deli Gönül”, Özhan Eren’den “Kara Tren” isimli türküleri her zamanki Güldence tavrıyla başarıyla seslendirdi. Karaböcek, söz ve müziği Ali Tekintüre’ye ait “Anadan Ayrı” ve “Sevmez Olaydım” eserlerin yanı sıra, Ferdi Tayfur’un “İçim Yanar”, Cengiz Tekin’in “Diyemedim”, Fatih Kısaparmak’ın “Ağlıyor Ağlıyorsun” isimli bestelerini seslendirdi.

Gülden Karaböcek, albümün tek klibini sözleri Ali Tekintüre’ye ve müziği Adnan Aslan’a ait “Sevmez Olaydım” isimli şarkıya çekti.

Gülden Karaböcek 2004 senesinde Murathan Mungan’ın tribute albümü Söz Vermiş Şarkılar’a “Otel Odaları” isimli şarkıyla katkıda bulunmuştur.

2006 senesinde 22 sene aradan sonra Muazzez Abacı ile birlikte yeniden İzmir Fuarı’nda Nostaljik Göl Gazinosu’nda sahne aldı.

2004 senesinde aktif müzik yaşantısına dönmüş olup, Eylülist Müzik Kulübü, Paella, Cahide, Nahide, 5. Kat, Parkorman, Ghetto, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu gibi çok özel mekanların yanı sıra, Azerbaycan’da Haydar Aliyev Sarayı’nda (2010) ve Türkiye’nin dört bir yanında konserler vermeye başlamıştır.

Gülden Karaböcek 5 Nisan 2010 tarihinde Milliyet Gazetesi’nden Olcay Ünal Sert’e verdiği röportajında, “Şarkılarınızda isyan var. ‘Sürünüyorum’da “Baştan yarat beni dertten eleyip, acı şu halime, sürünüyorum”, ‘Kırılsın Ellerim’de “Ne zaman bitecek Tanrım bu azap, yarını olmayan günlere kaldık” diyorsunuz. O yıllarda bu isyan niye? sorusuna “Bir dönemi yansıtıyor.

12 Eylül 80 ihtilali sonrası, sancılı bir döneme rastladı. Yokluklar, yağ, benzin kuyrukları… Acılı şarkılarda teselliyi buldu insanlar. Şu anda da bir yenisini yaşıyoruz. Ben besteciyim esasında bu şarkıları yazana sormak lazım.” cevabını vermiştir.

1990 senesinde yayınlanan Hatıran Yeter albümü 2010 senesinde AJS Müzik tarafından “Güneş Topla Benim İçin” ismiyle CD olarak yeniden yayınlanmıştır.

Özgün Müzik olarak adlandırılan eserlerin olduğu albümde; sözleri Ülkü Tamer’e bestesi Zülfü Livaneli’ye ait “Güneş Topla Benim İçin” isimli parçanın yanı sıra, sözleri Bedri Rahmi Eyüboğlu’na bestesi Fatih Kısaparmak’a ait “Karadut” şiiriyle, söz ve müziği Ahmet Kaya’ya ait “Ağlama Bebeğim” gibi seçkin eserler bulunmaktadır.

2012 senesinde İstanbul Ataköy’de Sheraton Otel’de düzenlenen 18. Magazin Gazetecileri Derneği Altın Objektif Ödülleri töreninde Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne değer görülmüştür.

Gülden Karaböcek, 2015 senesinde Almanya’nın Dortmund, Köln, Essen, Berlin şehirlerinde konserler vermiştir.

2016 senesinin ilk konserini aynı zamanda doğum yeri olan Başkent Ankara’da vermiştir.

5 Temmuz 2016 tarihinde Didim’de, 7 Temmuz 2016 tarihinde Karaman’da 1. Uluslararası Başyayla Kiraz ve Kültür Festivali’nde sahne aldı.

5 Kasım 2016 tarihinde İstanbul’da Beyrut Performance Hall’de sahne alan Gülden Karaböcek doğum gününü sahnede kutladı.

Mu Tunç​’un yazıp yönettiği, Burak Deniz ve Büşra Develi​’nin başrollerini paylaştıkları “Arada” isimli sinema filminde Gülden Karaböcek’in 1972 senesinde seslendirdiği ‘Şaka Yaptım’ isimli şarkının remiksine yer verilmiştir.

Şarkının yeni düzenlemesi Orkun Tunç’a aittir.

Gülden Karaböcek’in 1971 ve 1973 seneleri arasında Şah Plak etiketiyle yayınlanan plaklarının orijinal kayıtları ve Armageddon Turk remikslerinden oluşan albümü 2018 senesinde Sony Music & Median işbirliğiyle 2 CD olarak yayınlandı.

İlk CD’de Orijinal Kayıtlar yer alırken 2. CD’de düzenlemesini Orkun Tunç’un yaptığı remiksler yer aldı.

Bu albüm daha sonra plak formatında da yayınlandı.

Gülden Karaböcek İstanbul Babylon’da ‘Kökler ve Filizler’ adını verdiği konserde albüm lansmanını gerçekleştirmiştir.

Gülden Karaböcek’in, 1969 senesinde Gülden Göktürk olarak yayınlanan kariyerinin ilk iki plağındaki “Hayat Defteri”, “Yazılanlar Gelir Başa”, “Dünyaya Geldim Neden” ve “Garip Kaldım” isimli eserler 2018 senesinde “Maziden Kalanlar” ismiyle Gloss Müzik tarafından dijital platformlarda yeniden yayınlandı.

Gülden Karaböcek “Kalbime Azap” isimli şarkıda Mabel Matiz’le düet yapmıştır.

Bu şarkı 2018 senesinde Matiz’in “Maya” isimli albümünde yayınlanmıştır.

Gülden Karaböcek, 14 Şubat 2019 tarihinde Mabel Matiz’le aynı sahneyi paylaşarak ‘Kalbime Azap’ isimli şarkıyı birlikte seslendirmişlerdir.

Volkswagen Arena’daki bu konserde Karaböcek yoğun istek üzerine “Dilek Taşı” isimli şarkıyı da seslendirmiştir.

AYRICA BAKIN

İrfan Saraloğlu Kimdir

Eski futbolcu ve şu an Galatasaray yardımcı antrenörü İrfan Saraloğlu, 16 Eylül 1962 tarihinde Ardeşen’de …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!