TÜDANYA KİMDİR?

Şarkıcı ve oyuncu Tüdanya, İzmir’e bağlı Bergama’da yoksul bir ailenin dokuz çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Kimlikteki adı  Hatice Döngü’dür.

Cengiz Özşener’in Pırlanta Pavyon’unda çalışmaya başladı.

İlk yıllarda Türk Sanat Müziği söyleyen Tüdanya, 1983 yılında ‘Sıra Sıra Dağlar’ albümünü çıkarmıştır ve albüm 700.000 satmıştır.

 Ardından gelen ‘Azap’, daha başarısız olsa da 1986 yılında üçüncü albümü olan ‘Seni Sevmeyen Ölsün’ ile korsanlar hariç 2.000.000 satmıştır. 

Daha sonra bu parçanın yüzlerce coverı yapılmıştır, onlarca sanatçı tarafından bu parça seslendirilmiştir.

İzmir Fuar’da 11 sene aralıksız çıkan tek şarkıcıdır.

 Şarkılı filmler döneminde Münir Özkul, Salih Kırmızı ve Murat Soydan ile sinema filmlerinde de oynamıştır.

1995 senesinde ‘O Asker’ şarkısıyla Kral TV Video Müzik Ödülleri Arabesk en iyi kadın sanatçı ödülü kategorisinde 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri adayı olmuştur.

16 Ekim 2007 tarihinde Amasya’da verdiği konserin ardından, Tokat’ın Turhal ilçesinde düzenlenen bir başka konsere katılmak üzere giderken, Tüdanya yanında bulunan arkadaşları ile Aydınca mevkiinde trafik kazası geçirdi.

 Geçirdiği kazada yaralanarak kalça kemiği kırıldı ve Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

2020 senesinde kalp krizi geçiren ve 2021 senesinde gırtlak kanserine yakalanan Tüdanya sesini kaybetmeden önce son konserini 2018 senesinde İstanbul Cahide’de vermiştir.

37.İstanbul Film Festivali’nin Arabesk sinema filminin 30. Yılı dolayısıyla organize ettiği gecede Gülden Karaböcek, Ayta Sözeri ve Demet Evgar ile birlikte sahne alan Tüdanya ‘Seni Sevmeyen Ölsün’ ve ‘Huzurum Kalmadı’ isimli şarkıları söyledi.

AYRICA BAKIN

Cengiz Çandar

Cengiz Çandar Kimdir, Hayatı ve Hakkında Bilinmeyenler

Cengiz Çandar, 1948 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlkokulu Ankara’da okudu. Ortaokulu Talas Amerikan Okulu’nda tamamladı. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!