Güzin Çorağan

Güzin Çorağan Kimdir, Hayatı

Oyuncu Güzin Çorağan, 1943 senesinde Bursa’da dünyaya geldi.

Bursa Oda Tiyatrosu’nda 1962 senesinde tiyatro oyunculuğuna başladı ve Güzin Çorağan, uzun süre tiyatro oyunculuğu yaptı.

Güzin Çorağan, Atıf Yılmaz’ın yönettiği ‘Asiye Nasıl Kurtulur?’ filminde de rol aldı.

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) üyesi Güzin Çorağan, ‘Duruşma’ filmindeki performansıyla 2000 senesinde 12. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu.

1974 ve 2010 seneleri arasında aralarında Milyarder, Yoksul, Düttürü Dünya ve Karılar Koğuşu’nun da yer aldığı 36 filmde rol aldı.

Güzin Çorağan, 1976 senesinden beri tiyatro ve sinema oyuncusu Tayfun Çorağan ile evliydi.

10 seneden uzun süre Bizimkiler dizisinde, Türkiye’ye kesin dönüş yapmış bir “Almancının karısı” (Ulrike/Ulviye) rolünü canlandırdı.

1989 ve 2002 seneleri arasında 13 sene kesintisiz olarak yayınlanan “Bizimkiler” isimli dizide Türkiye’ye kesin dönüş yapmış bir “Almancının karısı” (Ulrike/Ulviye) karakterini canlandırırken; Erdal Özyağcılar, Ercan Yazgan, Savaş Dinçel, Ayşe Kökçü, Mehmet Akan, Uğurtan Sayıner, Atılay Uluışık, Aykut Oray, Salih Kalyon, Selçuk Uluergüven, Ali Uyandıran, Rutkay Aziz, Buket Dereoğlu, Cihat Tamer, Engin Şenkan, Güzin Özipek, Kemal İnci, Meral Çetinkaya, Dursun Ali Sarıoğlu, Hikmet Körmükçü, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Cezmi Baskın, Zihni Göktay, gibi oyuncularla birlikte rol aldı.

Son olarak 2009 ve 2010 senelerinde ekrana gelen “Hanımın Çiftliği” dizisinde rol alan Güzin Çorağan, geçirdiği rahatsızlıkların ardından eşi Tayfun Çorağan ile Balıkesir’in Gömeç ilçesinde gözlerden uzak bir hayatı tercih etti.

Güzin Çorağan, 27 Kasım 2022 tarihinde Balıkesir’in Gömeç ilçesindeki evinde 79 yaşında hayatını kaybetti.

Cenazesi Gömeç’te defnedildi.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!