HÊJA NETİRK

HÊJA NETİRK KİMDİR

1988 yılında Mardin, Qesra Qenco’da doğan sanatçı, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim alırken, okulun Folklor Kulübü‘nde profesyonel anlamda müzik ile tanıştı.

Burda 3 yıl boyunca, şan ve armoni dersleri alan Hêja, geleneksel kürt müziği ve Dengbejlik üzerine alan araştırmları yaptı ve derleme çalışmalarına katıldı.

Cavid Mürtezaoğlu’ndan aldığı şan derslerinin yanısıra Vedat Yıldırım ve Feryal Öney’den tavır ve vocal teknikleri öğrendi.

Aynı süre zarfında Kürt Edebiyatına yoğunlaştı ve Boğaziçi Edebiyat Klübünde, kürtçe dergicilik faliyetleri yaptı. Bu sırada İngilizceden Kürtçeye edebi çeviriler yapmaya başladı.

Edebiyatçı kimliğini müzisyen kimliği ile bir araya getiren sanatçı en son Michal Jackson’un ”They Don’t Care About Us“şarkısını Bajar için, Kürtçeye uyarladı.

Columbia Üniversitesi‘nde kabul edildikten sonra, Master Eğitimini yapmaya hazırlanırken siyasi sebeplerden dolayı cezaevine girdi.

Hêja, Amerikada Karşılaştırmalı Edebiyat okumak istiyordu. Orda Kürt edebiyatı ile Afrikalı-Amerikalı edebiyatını kıyaslayacaktı. Fakat cezaevine girdi ve kazandığı Fullbright bursunu kaybetti.

Cezaevinde temel bir gitar çalma becerisi edindi ve besteler yapmaya başladı. Cezaevinden çıktıktan uzun metraj sinema filmi Momê’nin yapımcığını yaptı ve filmin başrolünde oynadı.

Sonra hapis cezası kesinleşti ve kaçak yollardan Almanya’ya gitti. Orda 2019 yılında Alan Ciwan ve Hüseyin Umaysiz ile birlikte Kürt Tiyatrosu BAN Theatre’ı kurdu.

Grubun ilk oyunu Hüzünlü Kuşlar Kasrı (Q.B.X.) Belçikada bulunan Monty Kultuurfaktorij de premiyer yaptı. 2020 yılında ilk EP’si Stranên Neşuştîyi çıkardı.

Hêja 2021 yılında Hamburg Kültür Bakanlığının verdiği Sanatçı bursunu aldı ve böylece Almanya da oyuncu ve şarkıcı olarak tanınmış oldu.

Aynı sene Birds of Babylon isimli bir müzik düosu kurdu. Ardından grubun ilk single çalışması üç dilli (Kürtçe, İngilizce ve Almanca) bir çalışma olan Boomerang Refugee yayınlandı.

Yine 2021 yılında Cizienpark oyunu için müzik direktörlüğü yaptı (Lichthof Theater). Hêja şimdiye kadar Almanya ve İsviçre’nin farkı kentlerinde konserler verdi.

En son Birds of Babylon ile birlikte bir World Music Festivali olan Ruhr Intenational de yer aldı.

Halen Hamburg’da yaşayan sanatçı bir Alman kurumu olan Claussen-Simon-Stiftung’dan sanatçı bursu alıyor ve tiyatro, sinema ve müzik çalışmalarına devam ediyor.

Bernamegeh Türkçe

Biyografilerinizi bernamegeh@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

AYRICA BAKIN

Alexandra Bokyun Chun Kimdir Hayatı

Güney Koreli-Amerikan oyuncu ve yapımcı Alexandra Bokyun Chun, 11 Şubat 1967 tarihinde dünyaya geldi. 1999 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!