HOZAN SERWAN

HOZAN SERWAN KİMDİR

1995 yılından sonra profesyonel olarak müzik hayatına başlayan Hozan Serwan 1978 yılında Urfa’nın Siverek ilçesinde dünyaya geldi. Geri dönüşüm işiyle uğraşan Urfa’nın sevilen sanatçısı Hozan Serwan 2011 yılında ilk albümü olan Kara Kürtleri çıkarır. İkinci albümü olan Ez Mırov ım’ı 2018 yılında piyasaya sürer. Şu sıralar yerel bir televizyonda da müzik programı yapıyor.

Sanatçı bir röportajında yaşadığı zorlukları şöyle dile getirmiş:

”Daha önceleri çok değil buradan 3-5 yıl önce hemen hemen her gün konser veriyordum. Bunun yanında birçok düğünde sahne alıyordum. Abartısız son 3 yıldır hiç konser yapmadım. Yapamıyoruz. Televizyon kanallarında da program yapamıyoruz. Açıkça dışlanıyoruz diyebilirim. Tabi bu dışlanmanın gerekçelerini bilmiyoruz. Kürt kimliğimizden mi yoksa gerçekleri söylediğimizden bunu bilmiyorum. Ama biz nerede olursa olalım barışı, kardeşliği savunduk. İnsanlar ölmesin istedik, halada istiyoruz. Biz sanatçılar bunu savunur bunu söyleriz. Ama bu karşılık bulmuyor. Nereye gidersek kapılar yüzümüze kapanıyor. Ankara’da konser verdiğimiz günlerden şimdi düğünlerde bile türkü söyleyemez hala geldik diyebilirim. “

Birçok müzisyen gibi Hozan Serwan’da geçinebilmek için farklı iş yapıyor. Gaeri dönüşüm sektöründe olan müzisyen müzikten para kazanamadığını belirtiyor:

“Müzisyenim isterim ki her akşam türkü söyleyeyim. Konserlere çıkayım ama işte bu olmuyor maalesef bu yüzden ayaklarımızın üzerinde durabilmek için farklı işlerde yapmak zorunda kalıyorsunuz. Biz de sanatçı kimliğimizi de hiçe saymadan şuan geri dönüşüm işi yapıyoruz. Burada ben de dahil olmak üzere birkaç arkadaş bu işi yapıyoruz. İşletme ne kadar bizim olsa da çalışanı da biziz. Ne iş yaparsak yapalım çalışmak ayıp değil. Ve ben yine Urfalı sanatçı Hozan Serwanım. Bunu hiçbir şekilde kimse değiştiremez.”

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Henry James Kimdir Hayatı

Amerikalı yazar Henry James, 15 Nisan 1843 tarihinde ABD’de dünyaya geldi. 19. yüzyılın sonlarında ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!