SERWAN ZANA

SERWAN ZANA KİMDİR

2 Milyona yaklaşan nüfusuyla büyükşehir statüsünde olan Van’ın son dönemlerde adı sıkça duyulan genç sanatçılarından biride Serwan Zana’dır.

Geçimini çiftçilikten kazanan bir ailenin çocuğu olarak Van’ın Muradiye ilçesinin bir köyünde dünyaya gelmiştir.

Muradiye ilçesinin 5000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu tahmin edilmektedir. İlçe, Cumhuriyetin ilanına kadar Kandahar ve Bargiri adıyla iki yerleşim birimi olarak anılırken, bu tarihten itibaren birleştirilerek Muradiye adını almıştır. Kırsal kesimde yaşayan yöre halkı geçimini çoğunlukla hayvancılıkla ve tarımla sağlamaktadır. Bunun yanı sıra balıkçılık, dokumacılık ve el işleri gibi kısmi ekonomik girişimler de vardır.

Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyan Serwan Zana, zaman içerisinde saz çalmayı öğrenir ve türkülere eşlik eder. 1998 yılında kendi müzik grubunu oluşturur.  Düğün ve eğlence organizasyonlarında sahne alarak profesyonel müzik hayatına adım atar.

Müzikseverler onu daha çok Ax Welato, Bijî Serhildan, Eyşokê, Gozela Min şarkılarıyla tanıdı. Sanatçının Serhad Müzik ve Aydın Müzikten çıkan Dûr Mame Zîlan, Emre Min / Ax Welato albümleri vardır.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Florence Pugh Kimdir Hayatı

Florence Pugh, 3 Ocak 1996 tarihinde Oxford, İngiltere’de dünyaya geldi. Tam ismi Florence Rose C.M. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!