ŞAHÊ BEDO

ŞAHÊ BEDO KİMDİR

Kimlikteki resmi adı Şahin Güneş olan sanatçı Şahe Bedo, 1976 senesinde Ağrı’ya bağlı Diyadin ilçesinde dünyaya geldi.

7 yaşındayken ailesi kimi nedenlerden dolayı Van’ın Muradiye ilçesine yerleşir. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duyan sanatçının ilk çalışmaları Muradiye ilçesinde kurulan Koma Serwan içerisinde başladı.

İlerleyen dönemlerde sanatçı Hemê Hecî’yi tanımasıyla birlikte onunda destekleriyle profesyonel olarak müzik çalışmalarına başlar.

2000 yılında ilk albümü olan Govenda Nû’yu Umut Plak etiketiyle piyasaya çıkarır.

2005 yılında ikinci albümü olan Gûla Çiya / Roj Naçe’yi Silvana Müzik aracılığıyla Kürt müzikseverlerle buluşturur.

2009 yılında 3. albümü olan “Zerya / Evina Min”ı dinleyicilerin beğenisine sunar.

2014 yılında çıkan Nabe / Çavreşa Min albümü dinleyiciler tarafından çok beğenilerek dinlenir.

2015 yılında Nazdar şarkısına çektiği klip milyonlarca kişi tarafından izlenir.

Kürt müzisyen Şahê Bedo, Bursa ve Diyarbakır’da verdiği iki konserinde okuduğu Kürtçe şarkılarda ”PKK propagandası” yaptığı gerekçesiyle iki ayrı davadan 3 yıl bir ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

2008 yılı Newroz Bayramı kutlamaları çerçevesinde Bursa Osmangazi İlçesi Göktere Meydanı’da bir konser veren Şahê Bedo’nun, ”PKK propagandası yaptığı” kanaatine varan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Bedo’yla birlikte Newroz tertip komitesi üyelerine de birer yıl hapis cezası verdi. Şahê Bedo’ya bir diğer ceza da benzer gerekçeyle Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilmişti.

14 Ağustos 2008’de Diyarbakır Sümerbank Anfi Tiyatro’da Azadiya Welat gazetesinin 2. kuruluş yıldönümünde verdiği konserde okuduğu Kürtçe şarkılarda, PKK propagandası yaptığı iddiası ile mahkeme Bedo’yu 2 yıl bir ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Daha önce hakkında benzer davalar açıldığını belirten Şahê Bedo, ”Bir yandan TRT 6’yı açıp Kürtçe yayın yapacaksın, öbür yandan Kürtçe şarkıdan dolayı ceza vereceksin. Bu bir çelişkidir. Üstelik bu konserlerde okuduğum ezgiler Şivan Perwer’e ait. TRT 6 da o kadar Perwer’in peşinden koştu Türkiye’ye getirmek için. Bu çelişkilerle mücadele edeceğim” demişti.

”Gereğini düşünen” mahkeme heyeti ise Bedo’nun, eylemine uyan 3713 sayılı TMK’nın 7/2 maddesi gereğince, suçun işleniş biçimi, failin kastının ağırlığı, failin güttüğü amaç ve saiki’ göz önüne alarak Bedo’yu taktiren ve teşdiden iki yıl 6 ay hapis cezası verilmesine hükmetmişti. Bedo’nun cezası daha sonra 6/1 oranında düşürülerek iki yıl bir ay hapis cezasına çevrilmişti.

Bir diğer akıllarda kalan konser etkinliği ise 2012 yılında 8000 kişilik katılımla İngiltere Finsbury Park’ta gerçekleştirilen Newroz kutlamasında, Sipan Xelat, Zelal Gökçe, Xemgin Birhat, Koma Zelal ve Ali şer semah grubu ile sahne almasıydı.

Bu konserde bazı katılımcıların PKK bayrağı açması nedeniyle, İngiltere Metropolitan Polisi Haringey Birimi, Haringey Belediyesi’ne seneye festivala izin vermeme talebinde bulunacaklarını açıklamıştı.

Kürtler tarafından sevilerek dinlenen Şahê Bedo halen profesyonel müzikle uğraşmaktadır.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Paula Abdul Kimdir, Hayatı

Ünlü bir koreograf ve şarkıcı olan Paula Julie Abdul ya da bilinen adıyla Paula Abdul, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!