MIHEMEDÊ KINÊ

MIHEMEDÊ KINÊ KİMDİR

Mihemedê Kinê 1928 yılında dünyaya geldi.

1928 senesinde Mardin’e bağlı Kerboran ilçesinden Qamişlo’ya göç etmek zorunda kaldı.

Dengbejliğe başlamasında dengbej olan babası Silêmanê Kinê’nin etkisi büyüktür. Divan ve gecelerde boy gösteren Mihemedê Kinê, kısa zamanda sesiyle tanınır oldu.

Dengbêjliği babasından miras alan Mihemedê Kinê, o yılları şöyle dile getiriyor:

“Biz ne zaman evde toplanırsak babam bizim için kilamlar söylerdi. Biz de büyük bir hayranlıkla dinlerdik. Bende dengbêjliği babamdan öğrendim. İlk olarak 10 yaşında kilam söylemeye  başladım. Babam kapının arkasından gizlice beni dinlerdi. Birgün geldi, bana dedi sen dengbêjliği seviyorsun fakat eğer kendini kilamların içinde bulmazsan dengbêjlik yapamazsın. Babam sesimi çok beğeniyordu ve benim devam etmemi istiyordu. Ben de bu mirası çocularıma aktarmak istiyordum fakat ne yazık ki çocuklarım istemedi. Bu beni çok üzdü ama zorla da birini dengbêj yapamazsın. Bunun için istek ve duygu lazım.”

Mihemedê Kinê, Mihemed Şêxo, Ebdilqadir Silêman, Mehmud Elî Şakir, Remezanê Hermêşî, Ehmedê Îsa ve Seîd Gebarî gibi isimlere hocalık yaptı, onları yetişmesine yardımcı oldu.

Mihemedê Kinê, dengbejlik geleneğinin mutlaka yaşatılması gerektiğini belirterek şöyle diyor:

“Dengbêjlik Kürt toplumu için ekmek ve su kadar önemli bir şey. Eğer bir ağaca su vermezsen o ağaç kuruyup gider. Halkımız da bu ağaca her zaman su versin ve dengbêjlik ağacının kurumasına izin vermesin.”

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Kenan Coşkun

Kenan Coşkun Kimdir, Hayatı

Türk Halk Müziği sanatçısı Kenan Coşkun 1983 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Erzurum’ludur. 2001 yılında …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!