DENGBÊJ NAÎF MUNISÎ

DENGBÊJ NAÎF MUNISÎ KİMDİR

Çocuk yaşlardan itibaren müziğe ilgi ve sevgi duyan Dengbêj Naîf Munisî 1959 yılında Diyarbakır’a bağlı Hazro ilçesinin Munisî köyünde dünyaya geldi. Dengbejlikte kullandığı lakabını bu köyden aldı.

Dedesinin onu dengbej divan ve gecelerine götürmesi onun dengbejliğe başlamasına neden olur.

1968 yılında ailesiyle birlikte Diyarbakır merkeze bağlı Sur semtine yerleşir.

Bir dönem Dengbêj Evi’nde çalışan Munisî, belediyeye atanan Kayyum nedeniyle Dengbej Evi’nden ayrılır.

Dengbêj Naîf Munisî, en çok Salihe Beynatî ve Dengbêj Huseyno’dan etkilenmiştir.

Salihê Beynatê’nin üzerindeki etkisini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Dengbêjler içinde en çok beni etkileyen dengbêj Salihê Beynatê idi. Onunla tanıştım ve kendisine dengbêj olmak istediğimi söyledim. Salihê Beynatê bu talebimi mutlulukla karşıması beni çok sevindirmişti. Biraz zaman geçtikten sonra Mardin Kapı’dan kamyona binerek Silvan’a gidip oradan da yürüyerek Salihê Beynatê’nin Beynat köyüne gittim evinde misafir kaldım ve bu sürekli devam etti. Dengbêj olabilmek için dağ, kar ve kış demeden sürekli Beynatê köyüne giderdim ve bugün dengbêj olmam en büyük emek Salihê Beynatê’nindir.”

Naîf Munisî, dengbêjliğin Kürtler için öneminide şöyle dile getirmiştir:

“Eğer Kürtler bugüne gelebilmişlerse, sanat, tarih ve kültürünü hala koruyabiliyorsa bu dengbêjlikle mümkün olmuştur. Dengbêjlik halkımızın tarihi ve kültürüdür. Biz Kürtler tarihimizi dengbêjlikle anlatırız, savaşlarımızı, hikayelerimizi, aşklarımızı ve destanlarımızı dengbêjlikle anlatırız. Kürt dengbêjleri tarihten bugüne Kürtlerin duygu ve seslerini taşımışlardır. Özelikle Dengbêjler yazılmamış Kürt tarihini, edebiyatını, sanatlarıyla dile getirmiş ve yaşatmışlardır.” 

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

SİVEREK

SİVEREK KÜRT MÜ?

Siverek, Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı ilçelerden biridir. İlçe nüfusunun büyük çoğunluğu Kürtlerden oluşmaktadır, Kürtlerin …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!