MIHEMEDÊ CANŞAH

MIHEMEDÊ CANŞAH KİMDİR

1933 yılında Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Delikli köyünde doğdu.

İlk ve orta okulu yaşadığı yerde bitiren Mihemedê Canşah, yaşamındaki kimi sorunlar nedeniyle 1970’te Almanya’ya göç etmek zorunda kaldı.

Küçük yaşlarda müziğe ilgi duyan Mihemedê Canşah, dengbêj divanlarına katılır, ses ve söz dağarcığını geliştirerek iyi bir dengbej olur.

Mihemedê Canşah, ünlü dengbêj Mistefayê Xeloyê Heyran’ın öğrencisidir.

Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Kazıcelal köyünde ikamet eden Mistefayê Xeloyê Heyran, bugün tanınmış bir çok dengbêje öğretmenlik yapmıştır.

17 sene Almanya’da kalan Canşah, Şakiro başta olmak üzere bir çok dengbêjle tanışır, dostluklar kurar, klamlar seslendirir.

Hayırsever biri olan ve yüreği insan sevgisiyle dolu Mihemedê Canşah, ülkeye döndükten sonra halkından kopmaz, etrafındaki düğünler başta olmak üzere yas ve cenazelere katılır.

Türkiye’de bir süre kaldıktan dört yıl sonra yaşama veda eder. Mihemedê Canşah’ın kabri bugün İstanbul’a bağlı Sultangazi’dedir.

Canşah’ın çok sayıda okuduğu eseri Ûsibê Seydo’nun torunları ve Özyıldız Müzik tarafından kaset olarak piyasaya çıkarılarak müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

LOİS LOWRY

LOİS LOWRY HAYATI VE ESERLERİ

Lois Lowry 20 Mart 1937’de, Hawaii’de doğdu. Babası Amerikan ordusunda diş hekimi olarak görev yapıyordu. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!