MIRADÊ KINÊ

MIRADÊ KINÊ KİMDİR

Miradê Kinê ya da halk arasında yaygın olan ismiyle Mirado, 1941 yılında Batman Gercüş’e bağlı ‘Gera Cehfer’ köyünde gözlerini dünyaya açar. Babasının adı ‘Ferho’ dur. Annesi Hediya ise babasının amca kızıdır. Ferho, Ehmedê Îsayê Kinê’nin oğludur. Miradê Kinê, iki defa evlendi. Birinci evliliğinden 4 erkek 4 kızı var. İkinci eşinden sadece bir erkek ve bir kız çocuğu oldu.

Oğlu Şervan babası hakkında şöyle demekte:

”Babam 1941 senesinde o zamanlar Batmana bağlı Gercüş ilçesinin Altınoluk yani Kürtçesi Geracehfer köyünde doğdu. 14 yaşlarına kadar köyde ailesiyle birlikte yaşadı. 2 kardeşi vardı. Halil ve Cemil. Ailesiyle birlikte o zaman kasaba şimdi ilçe olan Dargeçit’e geldiler.”

Miradê Kinê’nın dedesi Ehmedê Îsayê Kinê’nin yaklaşık 100 yıl evvel Güney Kürdistan’dan kuzeye; ‘Tora Heverka’ bölgesine gelip yerleştiği söylenir. Ailesinden bazı üyelere göre aile aslen Şengal bölgesindendir. Miradê Kinê, Kürdistan’da ‘Rübablık’ ya da ‘Kemençe’ geleneğinin babası sayılır. Kürt folklorü ve literatüründe ‘Mîrê Ribabê’ (Rübabin Miri) olarak da anılır. ‘Ferman e’, ‘Lawikê Daqorî’, ‘Seyra Gulîsor’ ‘Ehmed Axa û Eyşe Xanimê’, ‘Ziravê’, ‘Keçikê Bimeş Bimeş’ onun dilinde adeta birer sanat şaheseri haline gelmiştir.

Şervan, babasının nasıl tanınıp Kürt Halkı tarafından benimsendiğinide şu cümlelerle dile getiriyor:

”Babam aynı zamanda kendileri de rıbap çalan babası Ferhat ve amcası Reşitten rıbap alanında çok şey öğrendi ve 20’li yaşlarda evlendi amcasının kızıyla. Amcası ve aynı zaman da kayın babası olan Yusuf’la birlikte 20’li yaşlarda Suriye’ye oradaki akrabalarının yanına giderler tabi ziyaret olarak. Ve cemaat hazır haldeyken yanındaki gencin kim olduğunu sorarlar. O yeğenimdir der. Rıbab alanındaki durumunu sorarlar. Amcası kendisinin çalmaya utandığını söyler cemaate. Çok ısrar ederler. Ve amcası rıbabı onun eline verir ve orda “Seyrê’yi” söyler. Bütün cemaatin ağzı tabir yerindeyse açık kalır. Amcası bile hayret kalır… Ve babamın kendi evinde gizli gizli rıbabta kendini çok geliştirdiğini öğrenir. Dönerler Dargeçit’e kısa bir zaman içerisinde… Bizim şu zamana ulaşacak şimdiki kasetler doldurulur. Namı kısa bir zaman içerisinde Dargeçit, Mardin, Nusaybin, Batman’a falan yayılır ve babam düğünlerde aranan 1 numaralı isim haline gelir. O zamanlar elektrik ve teknolojinin olmadığı o zamanda insanlar gelir ve ricalarla pille çalışan teyiplerini getirerek babamın sesini kaydederlerdi… Ve babam 25’li yaşlarda batmana gider ve orda yerleşir. Onun Batman’a gidişiyle birlikte… Tam anlamında sesi Erivan radyosuna ve tüm Doğu ve Güneydoğu’ya yayılır. O zamanlardaki M.Arif Cizrawî gibi ozanlarla tanışır ve namı bölgeyi dahi aşar. İstanbullara falan gider.”

1980’li yılların başında Siirt Bayındırlık Müdürlüğünde çalıştı. Şervan, babasının işe başlamasının hikayesinide şöyle anlatır:

”Bir gün o zamanlarda bayındırlık bakanı olan Şerafettin Elçi onu Ankara’ya evine misafir eder ve ona bir hediye vermek ister… Bakanın da tavsiyesiyle bayındırlık memurluğu verilir ve babam Midyat ta göreve başlar 2 sene sonra da Siirt’e. Hem memurluk hem de müziğini bir arada götürmeyi başarır.”

Miradê Kinê, 1984 yılının son günlerinde rahatsızlanarak Siirt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı ve yaşama gözlerini yumdu. Siirt ‘Şêx Mihemed Hilo Mezarlığı’na defnedildi. Sağlığında olduğu gibi, öldükten sonra da layık olduğu ilgiyi göremedi.

Oğlu Şervan, babasının son demlerinide şöyle anlatmış:

”1984te babam annemlere rahatsız olduğunu söyler ve doktora gider. Doktor ona kalbinde problem olduğunu söyler ve sigarayı mutlaka bırakmasını söyler. Sigarayı bırakır ve 1 ay sonra sabah işe gider. Ama erken döner ve göğsünün sancı yaptığını söyler. Annemden su ister, bir bardak içer… Bir bardak daha ister ve yaşamın en değerli ve lezzetli varlığıdır der su ve içer. Biraz sonra feryatla göğsüm der… Annem de göğsüne masaj yapar. Bir nefes. İkinci nefes. Ve üçüncü nefesini verir ama dördüncüsünü almaz. Hepimiz de ordaymışız ama hatırlamıyorum. Ben 5 yaşındaydım ve 17.12.1984’te vefat eder. Babamın mezarı da Siirt’te.”

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

SİNEMXAN BEDİRXAN

SİNEMXAN BEDİRXAN KİMDİR

Celadet Elî Bedirxan’ın kızı, Dr. Kamiran Elî Bedirxan’ın yeğeni olan Sinemxan, 13 yaşında babasını kaybetti. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!