FARQİN AZAD

FARQİN AZAD KİMDİR

Kimlikteki adı Yılmaz olan sanatçı 1969 yılında Diyarbakır’a bağlı Silvan ilçesinin Eskiköyünde dünyaya geldi. Mervani Kürt devletinin de başkenti olan Silvan’ın Kürtçe ismi Meyafarqîn’dir. Babasının Silvan’da yeni bir işe başlaması nedeniyle köyden Silvan merkeze taşınırlar.

Silvan’da ki kültür, sanat hayatının canlılığı onun müziğe ilgi duymasını sağlar. Kendi deyimiyle onu en çok etkileyen sanatçı Hozan Şiyar’dır.

11 yaşına geldiğinde ekonomik sebeplerden dolayı babası metropole taşınır. Metropoldeki ekonomik koşulların zorluğundan dolayı işe girer ve aile bütçesine katkıda bulunur. 1989 yılında tanıştığı üniversite öğrencilerinin desteğiyle Koma Ser Dilan diye amatör bir müzik grubu kurarak şarkı söylemeye başlar.

1990 yılında Kürtçe üzerindeki yasakların kaldırılmasını fırsat bilerek  Zimanê Kurdî Zimanê Me Ye albümünü çıkarır. Mezopotamya Kültür Merkezinin açılmasıyla 1991 yılında MKM’de kültürel ve sanatsal çalışmalara başlar. 1992 yılında ekonomik nedenlerden dolayı Diyarbakır’a taşınır. 1993 yılında Mezopotamya Kültür Merkezinin Diyarbakır şubesinin açılmasıyla bu açılan şubede sanat faaliyetlerini yürütür.

Bir süre önce tanıştığı Koma Azad müzik grubuyla profesyonel çalışmalara başlar. 1993 ile 1996 yılları arasında Diyarbakır MKM’de çalışır. 1996 yılında MKM’nin kapatılmasıyla İstanbul’a taşınır.

2002 yılında tekrar Diyarbakır’a yerleşir ve Dicle Fırat Kültür Merkezinde müzik çalışmalarına başlar. 2004 yerel seçimlerinde Diyarbakır Sur Belediyesinden meclis üyesi olarak seçilir. 2004 yılında kurulan Sur Belediye Spor Klubünün başkanlığını yaptı.

Farqin Azad bugüne kadar Koma Azad’ın 1993 yılında çıkardığı Şemal, 2001 yılında çıkardığı Bihuşta Min 2004 yılında çıkardığı Şar albümlerinde yer aldı. Ayrıca Şahiya Stranan ve Kom Müziğin çıkardığı Erivan albümlerinin birkaçının derleme çalışmasında yer aldı.

Halen müzik çalışmalarını Dicle Fırat kültür merkezinde sürdürmektedir.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Kadri Gürsel Kimdir Hayatı

Gazeteci ve yazar Kadri Gürsel, 1961 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1972 yılında Galatasaray Lisesi’nde yatılı …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!