DENGBÊJ ZAHIRO

DENGBÊJ ZAHIRO’NUN HAYATI

BERNAMEGEH / 1950 yılında Diyarbekir’in Silvan İlçesinin Kinya’da köyünde dünyaya gelmiştir.  Silvan, nüfusu 100 binin üzerinde Diyarbakır’ın büyük ilçelerinden biridir.

Zahıro Bekirî aşiretindendir. Bugün Bekiranlılar Diyarbekir (Merkez,Silvan,Çınar,Bismil,Lice), Van (Erciş, Çaldıran, Çatak), Muş (Bulanık, Hasköy), Bingöl, Iğdır, Erzurum (Karaçoban, Karayazı), Ağrı, Tunceli, Batman (Kozluk, Sason, Bekirhan) , Bitlis (Ahlat,Tatvan, Adilcevaz),Mardin (Savur, Kızıltepe), Kars (Sarıkamış, Kağızman ), Maraş (Elbistan, Doğanşehir) ve Irak’ın Şengal bölgesinde dağınık yaşamaktadırlar. Cumhuriyet döneminde Bekiranlıların bir bölümü değişik sebeplerle başta İstanbul, Adana, İzmir, Aydın, Manisa ve Ankara olmak üzere batı bölgelerindeki illere yerleşmişlerdir.

Zahıro, daha o genç bir delikanlıyken  ailesinin Diyarbekir’den Muş’un Bulanık (Kop) ilçesine göç etmesiyle gençlik yılları Bulanık’da geçer. Denbej klamlarıyla büyüyen Zahıro yirmili yaşlarda dengbejliğe adım atar. İlk okuduğu klamlardan biri çok sevilen ‘Heso û Nazê’ klamıdır.

Çocukluğu Kınyad’da gençllik yılları Bulanıkda geçen Zahıro bir çok dengbej gibi kendisine Evdalê Zeynê’yi ve Reso’yu örnek alarak yıllarca klamlarını dile getirir.  Her dengbej gibi ekonomik zorluklarla boğuşan usta dengbej  çoğu kez inşaat işçiliği yapmak zorunda kalmıştır. 

Dengbêj Ferzê’nin divanında bulunan ve  dengbêj Reso’nun kılam hocası olan Zahıro günümüzde dengbejliğin usta icracılarından biridir. O günlerce dengbej divanlarında klamlar söyleyebilecek yetenekli bir dengbejdir.

10 çocuk babası olan Zahıro 15 yıldan fazladır Aydın şehrinde yaşamaktadır. 35 yıldan uzun bir süredir kılam ve stranlarla iç içe olan Zahıro, dengbejlik kültürünün önemli sanatçılarından biridir.

Zahıro’nun bazı albümleri şunlardır:

-Mamê Xelîl

-Kewa Gozel

-Xezal Im

-Bişarê Çeto

-Baran Barî

-Genc Xelîl

-Temo Lawo

-Saliho

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Henry James Kimdir Hayatı

Amerikalı yazar Henry James, 15 Nisan 1843 tarihinde ABD’de dünyaya geldi. 19. yüzyılın sonlarında ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!