HOZAN FATÊ

HOZAN FATÊ’NİN HAYATI

BERNAMEGEH / 1973 yılında Van’ın Ermanas köyünde doğan sanatçı bir röportaj’da kendisini şu ifadelerle anlatır:

”Kazo’nun yeğeni, Kemalê Xanî’nin kızı, Ehmedê Xanî’nin ailesindenim. 1973 yılında Van’ın Ermanas köyünde doğdum. Küçük yaşta şarkılar okumaya başladım. Sanatçılığıma başlamada amcam Kazo’nun etkisi çoktur.”

Babası Kemalê Xanî’de amcası dengbej Kazo gibi sanatçı olan Fatê bulunduğu müzikal ortamın etkisiyle küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyar. Amcası Kazo’nun üzerinde ki etkisini şöyle dile getirir:

”Kendimi Kazo ile buldum. Kendimi onunla tanımlamam doğal. Düşünün ki kızların okula bile gönderilmediği bir toplumda şarkı okumak büyük bir olaydır ve bunu amcam Kazo’nun sayesinde yaptım.”

1986 yılında amcası Kazo ve amcası oğlu ile birlikte Koma Şîrvan grubunu kurarlar.  Van ve çevresinde etkili olan bu grup Kürt düğünlerinde ve özel gecelerde müzik yapar.

Kürtçe üzerinde uygulanan yasakların 1991 yılında ortadan kalkmasıyla, 1992 yılında ilk albümleri olan Zimanê Kurdî’yi çıkarırlar.

1994 yılında Koma Şîrvan’dan ayrılarak bir süre müziğe ara vermek zorunda kalır. 1996 yılında Almanya’ya yerleşir.

Almanya’da 15 sene bulunan sanatçı Avrupa Metropollerinin insan ruhunda açtığı yarayı şöyle dile getirir:

” Ancak nasıl ki bir Alman, bir Fransız  Kürdistan’da tam olarak yapamaz; bir Kürt de oralarda tam olarak yapamaz. Güzel dostluklar ve arkadaşlık bağları kurulur ki bu hepimiz için geçerlidir. Ancak her insan doğduğu yeri arar… Özellikle zorunlu bir şekilde bir yere gitmek çok zor. Bulunduğun yerde yalnızlık ve sahipsizlik hissi çok acıdır.”

TRT6, Kürdistan TV’de ve Kurd  1’de bir dönem programlar hazırlamış sanatçının bazı albümleri şunlardır:

-Ez Diçim

-Bûka Çiya

-Digirîm

-Xewn

-Baran Bari

-Sêvê

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Popülizmin özellikleri nelerdir?

Popülizmin özellikleri genellikle şunları içerir: 1. **Halk Odaklılık**: Popülist liderler, genellikle halkın çıkarlarını ve isteklerini …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!