HOZAN KAWA

HOZAN KAWA’NIN HAYATI

Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyan sanatçı Muş’un Palas köyünde dünyaya gelmiştir. Palas köyü Kürdistan’ın dengbejleriyle ünlü köylerimizden biridir. Bu köyün Kawa’nın müzik yaşamına atılmasında önemli bir etkisi olduğu açıktır. Delikanlılık zamanlarından itibaren müziğe ilgi duyan sanatçı dönemin politik atmosferinden dolayı 1993 yılında iki yıl Muş Cezaevinde kalır. Cezaevinden çıktıktan sonra o da bir çok sanatçı arkadaşımız gibi Avrupa Metropollerine gitmek zorunda kalır. Kawa, 1995 yılında Fransa’ya iltica eder. 2000 yılında Koma Berxwedan grubu içinde müziğe devam eder. Avrupa’da Kürt televizyonlarında bir dönem programlar hazırlar.

Newroz kutlamalarına katılmak üzere Almanya’dan Türkiye’ye gelen ve hakkında yakalama kararı olan Kürt şarkıcı Hozan Kawa 16 Mart 2015 tarihinde gözaltına alınmış ve bir gün sonra serbest bırakılmıştır. 1995 yılında yurt dışına çıkan Kawa hakkında, 2006 yılında Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla “yakalama kararı” çıkarıldığı belirtilmişti.

Kawa 2015 yılında Evrensel Gazetesi ile yaptığı bir röportajda şöyle demektedir:

“Türkü söylediğim için ağır bedeller ödedim. 20 yıl ülkeme gidemedim. Şimdi aynı türküleri bir kez daha söylemek için dönüyorum. O zaman suç sayılan türkülerimiz şimdi herkesin dilinde. Şu an dönüşü dile getirirken bile heyecanlanıyorum. Buna bir de Newroz’da Diyarbakır’da, Cizre ve İstanbul’da sahneye çıkma eklenince heyecan daha da katlanıyor. Bir okyanusta damla olmaya gidiyorum. Bu sürece destek vermek en büyük arzum” diyor.

Avrupa’da yaşayan sanatçı sevilerek dinlenen bir çok albüme imza attı.

Hozan Kawa’nın Bazı Albümleri Şunlardır:

-Ava Evîne
-Delal
-Heliyam
-Taya Dila
-Ez û Tu
-Seng
-Feryad
-Weger
-Rojava

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

AH TAMARA

AH TAMARA EFSANESİ

Van’ın Gevaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan adada Ermeniler´den kalma bir kilise bulunur. Yüzölçümü yaklaşık …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!