Malabadi Köprüsünün Tarihi ve Hikayesi

Malabadi Köprüsü, Ortaçağ kaynaklarında Akarman veya Karaman Köprüsü olarak adlandırılır. Silvan’a 23.2 km uzaklıktadır ve Silvan il sınırları içindedir. Malabadi Köprüsü 1989 yılında Silvan Belediyesi tarafından restore edilmiştir. Malabadi Köprüsü, Silvan Belediyesi’nin logosunu oluşturan ana unsurdur.

Malabadi Köprüsü, Silvan şehrine ait bir köprüdür. Artuklular döneminde Timurtaş Bin-i İlgazi tarafından 1147 yılında yaptırılmıştır. Yedi metre genişliğinde ve 150 metre uzunluğunda bir köprüdür. Yüksekliği su seviyesinden 19 metredir. Renkli taşlarla yapılmış olup, onarımlarla günümüze ulaşmıştır.

Köprünün adının Mervaniler’in kurucusu Bad’den geldiği iddia edilmiştir. Malabadi Kürtçe hamam, mülk demektir. Malabadi Köprüsü, Türkiye ve Ortadoğu’daki taş köprüler arasında en geniş kemerdir. Köprü Diyarbakır il sınırları içindedir. Kemerin her iki yanında özellikle sert kış günlerinde kervan ve yolcuların barınması için kullanılan iki oda bulunmaktadır.

Köprü bekçileri tarafından da kullanılan bu odaların bir zamanlar koridorlara ve yolun sonuna bağlandığı ve bu koridorlardan geçerken gelen kervanların ayak seslerinin duyulduğu söyleniyor. Caddelere yamaçlarla bağlı, orta bölüm kayalara dayanan bir kütle şeklinde, burada 38.60 m açıklıklı büyük sivri kemer ve üç metrelik sepet kulp şeklinde küçük bir kemer bulunmaktadır. Üçüncü bölüm, birinci bölüme oldukça paraleldir.

Köprü, biri çok büyük olmak üzere beş odaya sahiptir. Köprü, kilit taşına kadar 150 metre uzunluğunda, yedi metre genişliğinde ve 19 metre yüksekliğindedir. Köprü rengarenk taşlarla inşa edilmiştir. Büyük kemerin her iki yanında 4,5-5,3 m boyutlarında hafif tonozlu iki oda ve beş metre genişliğinde bir duvar kapısı vardır. Ortada girişin kontrol edildiği büyük kemerin üzerinde ve her iki yanında iki kapı vardır. Odalar yüksek tavanlıdır ve tuğla ile kaplanmıştır.

Evliya Çelebi köprüyü şöyle tanıtıyor: “Köprünün iki yanında kale kapıları gibi demir kapılar var. Bu kapıların içinde kemerin altında hanlar, sağda ve solda köprünün temeli vardır.Kemerin altında sağdan ve soldan gelip geçenlerin misafir olduğu hanlar vardır.Misafirler demir pencerelerin önünde oturup kemerin karşı tarafındaki adamlarla sohbet ediyor, bazıları ağ ve oltalarla balık tutuyor. Bu köprünün sağında ve solunda pencereli odalar da bulunuyor.

Köprünün sağ ve solundaki tüm korkuluklar Nehcivan çeliğinden yapılmıştır. Ancak demirci, gücünü bir tür ayrıntılı kafes korkuluğu oluşturmak için de kullandı ve gerçekten de zanaatında ustalığını kanıtladı. Aslında bu köprüdeki usta mühendis, tüm gücünü harcayarak öyle bir maharet göstermiş ki, bu işçilik daha önceki mimarlarla kıyaslanamaz.”

Albert Gabriel de köprüyle ilgili şunları söylüyor: Modern statik hesap olmadığında bir hayranlık ve takdir kaynağı.”

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı okuyucuyla buluştu

Bu kitabın önemi geçmişin saklı ve esrarengiz derinliklerinde dolaşarak tarihe ve geleceğe özelliklede Kürt halkına …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!