SİYAHPOŞ

SİYAHPOŞ’UN HAYATI VE ESERLERİ

Kürtlerin önemli klasik şairlerinden biride Muhammed Cevad olarak bilinen Siyahpoş’tur. Siyahpoş’un nerede ve kaç yılında doğduğu ile ilgili elimizde kesin kanıtlara dayanan bilgiler mevcut değil.

Her ne kadar Celile Celil Siyahpoş’un İran Kürdistanı’nda bulunan Urmiye şehrinde doğduğunu belirtmişsede kesin kanıtlara dayanan bir tespit değildir.

Siyahpoş, Tahran’da bir süre kaldıktan sonra Bağdat’a oradanda Silvan’a geçerek Ferhoye İnzer Axa’nin himayesinde Hilêlîyê köyünde yaşamaya başlamıştır.

Ferhoyê Inzêr Axa’nın 1700’lü yıllar içerisinde yaşadığı göz önüne alındığında, Siyahpoş’unda bu yılllarda Silvan’da yaşadığı ortaya çıkmaktadır.

Ne Kurdi çevrelerde, nede son dönemde açılan Kürdoloji bölümlerinde Siyahpoş üzerine kayda değer  akademik çalışmalar yapılmaması büyük bir eksiklik ve ulusal ilgisizliğin sonucu olsa gerek.

Millet bilinci olmayan bir halkın çokda bu alanlarda üretken olamayacağının basit bir kanıtı gibi Siyahpoş meselesi.

Siyahpoş’un kendi el yazısı ile yazılmış divanı Seyfulmilûk, İsveç’in başkenti Stockholm’de ortaya çıkmıştı. Divan’ın uzun süre Diyarbakırlı Şêx Mîsbahê Silîvî’nin yanında olduğu anlaşılmıştı. Diyarbakır’ın bilinen şahsıyetlerinden Şêx Mîsbahê Silîvî divanı oğlu gazeteci Mahabad Arda’ya ulaştırmıştı.

Şêx Mîsbahê Silîvî’nin beyanlarına göre, Siyahpoş’un mezarı şu an Silvan’ın Kurbeyt köyünde bulunmakta. Mezar 1962 yılında, Mele Evdilkerim Ceyhan ve Şêx Mîsbahê Silîvî tarafından yeniden yapılmış ve mezar taşının üzerine Siyahpoş’a ait kimlik bilgileri yazılmış.

Arap alfabesi kullanılarak Kurmancî lehçesi ile Siyahpoş tarafından kaleme alınan divan, ilk yazıldığı halinin kaç sayfa olduğu bilinmemekle beraber günümüze sadece 132 sayfa olarak ulaşmış.

Siyahpoş’un bulunan ‘Seyfulmilûk’ adlı orjinal eseri tıpkı Mele Xelile Serti’nin ’Nehculenam’ ve Melaye Bateyi’nin Kürtçe mevlüdünde olduğu gibi, 11 hece temeli üzerinde yazılmış. Tarihi değerdeki bu sözkonusu divan, dönemin imkanlarıyla, iple dikilip örülerek hazırlanmış ancak günümüze kadar kapağı ve birkaç sayfası koybolarak getirilebilmiş.

Siyahpoş tarafından 1820’de yazılmış olan Seyfû’l- Mulûk û Bedîû’l-Cemal, şehzâde aşkını konu alır, diğer giriş bölümlerinin eksik olmasından ötürü, bu mesnevi ile ilgili çok fazla şey söylemek maalesef mümkün değildir. Siyahpoş, mesnevisi dışındaki gazellerinde Eliyê Herîrî ve Melayê Cizîrî’den bahsetmiştir.

Siyahpoş’un bazı şiir ve gazelleri Kürt Enstitüsü tarafından 1999 yılında kitap halinde basılmıştı. Yine Siyahpoş’a ait Seyfû’l- Mulûk û Bedîû’l-Cemal eseri Bedirxan Amedi’nin çabalarıyla ve Nubihar yayınlarının gayretiyle okuyucuyla buluşturulmuştu.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!