EZİZ ŞAROX

EZİZ ŞAROX KİMDİR

Doğu Kürdistan’ın yetiştirdiği en önemli sanatçılarımızdan biride Eziz Şarox’dur. Kürtler onu daha çok Genc Xelîl, Ez Kevok im, Gul Nîşan, Brîndar im, Baran e, Dilim Teng e, Kes Le Derdî Min Xeberdar Niye gibi Kurmancî ve Soranî şarkılarla tanıdı.

Doğu Kürdistan veya İran Kürdistanı (Kürtçe; Rojhilatê Kurdistanê) Kürdistan’ın İran’da kalan kısmına verilen addır. İran Kürdistan’ında bulunan başlıca bölgeler şunlardır; Kürdistan Eyaleti, Kirmanşah Eyaleti, Batı Azerbaycan Eyaleti, İlam Eyaleti, Hemedan Eyaleti.

Ezîz Şarox 1938 yılında Doğu Kürdistan’ın Mahabad şehrinde dünyaya geldi. Şarox, 1961 yılında öğretmen oldu, 1969 yılında sanat hayatına adım attı. Bugüne kadar toplam 41 albümü bulunan Şarox Doğu Kürdistan müziğinin önemli isimlerinden biridir.

Şarox kendine ait bestelerin dışında geleneksel dengbej müziklerinide seslendirdi. Şarox’un bir de çok az bilinen şair yönü vardır. Yayınlanmış bir çok şiiri bulunan Şarox ayrıca söz yazarlağıda yapmaktadır. Şarox, Celil Endelibi, Mucteba Mirzade, Said Fercpuri, Mehdi Xucendi gibi sanatçıların desteğiyle 41 albüme imza attı.

2019 yılında Erbil valisi Newzad Hadi Doğu Kürdistanlı sanatçı Eziz Şarox’u ağırlayarak sanatçıya çalışma ve emeklerinden dolayı takdirname sunmuştu. Kürt müzüğin emektar ve özverili ismi Eziz Şarox, şimdilerde Mahabad’daki bir stüdyoda Kürtçe müzikle ilgili arşiv çalışmaları yapmakta. Stüdyoda kasetlerin yanı sıra CD’ler de bulunuyor.

BERNAMEGEH UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

“HAYATA DAİR” KENAR NOTLARI

TEMEL DEMİRER   “Hayatını gerçeğe ada.”[1]   Toprağın üzerinde yaşadığını sanan ölülerin giderek arttığı bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!