HÜMEYRA KİMDİR

Sanatçı Fatma Hümeyra Akbay ya da bilinen adıyla Hümeyra, 15 Ekim 1947 tarihinde Ankara’da doğdu.

 Babası, bir dönem Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanlığı da yapmış olan profesör Muvaffak Akbay; annesi de babasının görevi nedeniyle Mısır’da yetişmiştir ve sıkı bir eğitimden geçmiştir, dört  yabancı dil bilen Malike Hanım’dır. 

Katı kuralları olan bir evde yabancı bir bakıcıyla büyüdü.

 Hümeyra, ailenin tek çocuğuydu. Henüz 5 yaşındayken bale dersleri almaya başladı ve okul çağı geldiğinde Ankara Kolejine kayıt ettirildi. 

10 yaşındayken babasının erken ölümü nedeniyle annesiyle beraber İstanbul’a taşındı.

 Liseye başlaması gereken dönemde, annesinin de ısrarlarıyla, daha iyi bir eğitim alabilmek amacıyla Londra’da ikamet eden dayısının yanına gitti.

 O senelerde hem grafik tasarım dersleri aldı hem de gitar çalıp beste yapmaya başladı.

 Sanatçı, İstanbul’a döndükten sonra bir süre İstanbul Ekspres Gazetesinde Beyoğlu muhabiri olarak çalıştı. 

Aile baskısı sonucu ilk evliliğini 20 yaşındayken, Haluk Aşkın’la yaptı.

Profesyonel müzik kariyerine başlamadan önce Melodi Plak’ta işe giren Hümeyra, bir süre burada grafiker olarak çalıştı ve bazı albümlerin kapak tasarımlarını yaptı. 

Bir gün iş yerindeyken gitarıyla çalıp söylediği “Olmasa” adlı bestesini duyan ve çok beğenen patronundan ilk plak teklifini almasıyla sanat yaşamı başlamış oldu. 

1969 ve 1970 senelerinde arka arkaya ikişer albümü yayınlandı; klasikleşmiş Türk halk müziği eserlerine yaptığı aranjmanlar herkes tarafından çok beğenildi.

 Ertesi sene oyuncu Fikret Hakan ile yıllarca konuşulan, olaylı bir evlilik geçirdi. 

Eşi tarafından hastanelik olana kadar dövülen Hümeyra, yalnızca bir ay evli kaldıktan sonra şiddete uğradığı  gerekçesiyle eşine boşanma davası açtı. Burnu kırıldığı için de ilk estetik ameliyatını mecburi olarak o sene yaptırdı. 

Eski eşi, yıllar sonra yaptığı açıklamalarda “olayın tek sorumlusunun kendisi olmadığını” söyledi.

 O dönemde sakinleşmek ve bu olaylardan uzaklaşmak amacıyla Paris’e taşındı. 

Paris’te geçirdiği sekiz aylık süreçte Philips Records’un teklifi üzerine ilk Fransızca albümü olan Je Sais Que Tu Sais’nin çalışmalarına başladı.

 Ancak plak şirketiyle yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle baskısı yapılmasına rağmen piyasaya sürülmedi.

Türkiye’ye döndükten sonra altıncı 45’liği Ceylan’ı yayınladı. 

1972 yılında Mithat Bigat ile hayatını birleştirdi ve bu evlilikten Sadık adlı bir oğlu dünyaya geldi. 

Yaklaşık yedi sene süren bu evlilik, Hümeyra’nın yaşamı boyunca yaşadığı en uzun ilişkisi olmuştur.

2000’li yıllar Hümeyra için müzik ve tiyatrodan uzaklaşıp daha çok sinemaya ve televizyon dizilerine yöneldiği bir dönem olmuştur. 

2000 yılında yayınladığı Eski 45’likler adlı derleme albümü sanatçının son bireysel müzik çalışması olup sonrasında birkaç albümde konuk olarak yer aldıysa da bir daha tekli veya albüm çıkarmamıştır. 

Ömrünün 16 senesini İstanbul Şehir Tiyatroları’na adadı.

 Hümeyra, en son 2003 senesinde Ben Anadolu adlı oyunda rol almıştır; Avrupa Yakası ve Melekler Korusun’daki performanslarıyla da oyunculuk alanındaki başarısını göstermiştir. 

Ayrıca; Babam ve Oğlum filmi de sanatçının sinema dünyasındaki ününü arttıran önemli filmlerden biridir.

Hümeyra’nın sinemaya devam edip başarılı olmasının arkasındaki en büyük etkenlerden biri de Çağan Irmak’ın teşvikleridir. 

Dedemin İnsanları ve Unutursam Fısılda gibi yapıtlar, 2010’larda sanatçının yer aldığı önemli yapıtlar arasında sayılmaktadır.

 Ayrıca; Yalan Dünya, Paramparça, Şahsiyet ve Kadın dizilerinde hayat verdiği karakterlerle de sürekli ekranlarda yer almıştır. 

2020 senesi itibarıyla 50 senedir aktif olarak sanat hayatını sürdüren sanatçı en son Biz Böyleyiz adlı sinema filminde oynadı.

Hümeyra filmografisi ilk kez 1980’li yıllarda tiyatro sahneleriyle tanışan Hümeyra, bugüne kadar biri müzikal olmak üzere toplamda 10 değişik oyunda rol almıştır. 

Aziz Nesin, Arthur Miller, Güngör Dilmen gibi önemli yazarların eserlerine hayat veren sanatçıya Haldun Dormen, Ferhan Şensoy ve Ali Poyrazoğlu gibi değerli isimler de eşlik etmiştir. 

İlk sinema filmi olan Talihli Amele’den beri 20 farklı yapımda görev almıştır.

 10 televizyon dizisinde farklı karakterleri canlandırmıştır.

 Sanatçının bugüne kadar rol aldığı projeler sayesinde uluslararası ve ulusal çapta layık görüldüğü çok sayıda ödülü vardır.

AYRICA BAKIN

Abdülhamid el-Kâtib Kimdir

Ebû Gâlib Abdülhamîd b. Yahya b. Sa’d el-Kâtib veya Abdülhamîd el-Kâtib veya Abdülhamîd el-Ekber, Emevîlerin …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!