İHSAN BİRGÜL

İHSAN BİRGÜL KİMDİR

Kendini ” sözü yarım kalmışların sözcüsü” olarak ifade eden yazar İhsan Birgül, 1979 yılında Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Günbuldu köyünün Tarım mezrasında dünyaya geldi.

Ilkokulu köyde bitirdikten sonra okula devam etmedi. 2000’li yıllarda tekrar eğitime yönelen yazar ortaokul ve liseyi açıköğretimde tamamladı. İmkan yetersizliğinden dolayı üniversiteyi de aynı şekilde tamamladı. Halkla ilişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu olan yazar 2005 yılından sonra dil ve edebiyata daha ağırlık verdi.

Mezopotamya Kültür Merkezi bünyesindeki dil atölyelerinde Kürtçe okuma ve yazmayı geliştirerek, hem dil hem edebiyat alanına katkı sunmaya başladı. İlk yayınlanmış yazısı gençlik dergisi olan Komagene dergisindeki “Dağ ve Kürtler”‘den sonra Kürt Dili Araştırma ve Geliştime Derneği bülteni olan Hinar dergisindeki Kürt kadın sanatçı Ayşe Şan’ı konu alan yazısı da yayınlanmış ilk Kürtçe yazısı olmuştur.

Aynı dergide birkaç şiir ve öyküsü de yayınlandı. Aynı dönemde çeşitli yerlerde Kürt dili eğitmenliği de yapan yazar başta Aryen Kurdî, Diyarname, Ava Nivîsgeh, Bernamegeh, Gazete İsveç Pencere, Çınardibi gibi çeşitli elektronik matbu dergi ve gazetelerde yazdı ve bu yazıların bir kısmı halen devam etmektedir.

2018 yılında ilk şiir kitabı olan “Gotinên Nîvcomayî” yi Ava Yayınları’ndan yayınlayan yazar, daha sonra Occo Mahabad’ın hazırladığı Modern Kürt Şairleri Antolojisi, Mehmet Sait Arzu’nun hazırladıği Roboski, Helepçe ve Şengal temalı şiir antolojilerinde şiirleri ile yer alırken Mezopotamya Yazarlar Derneği’nin hazırladığı Mezopotamya Öyküleri Antolojisi’ne de bir öyküsü ile katkı sundu.

Şair ve yazarlık ile beraber serbest gazetecilik de yapan yazar, Türkiye Gazeteciler Sendikasına bağlı Journo Gazetesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti yayın organı olan 9 Eylül Gazetesi için de telifli içerik hazırlamaktadır.

Serhat’ta yaşayan yazar evli ve iki kız çocuk babasıdır.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Mardin Midyat Yeraltı Şehrinin Sırrı Nedir?

Midyat’ta mağarada başlayan kazı, devasa bir yer altı şehrine doğru ilerliyor. Mardin’in Midyat ilçesinde içinde …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!