John Kerry Kimdir Hayatı

ABD Başkanlık Seçimleri Demokrat Parti Adayı John Kerry 11 Aralık 1943 tarihinde Colorado, Denver’de Fitzsimmons Askeri Hastahanesi’nde dünyaya geldi.

Babası Richard, II. Dünya Savaşı’nda DC-3’leri uçurmak için Hava Kuvvetleri’ne gönüllü olarak katılanlardandır.


Babası, bir tüberküloz nöbetine yakalanmış ve Kerry’nin dünyaya  gelmesiyle birlikte aile Massachusetts’teki evlerine geri dönmüşlerdi.


Yale Üniversitesi’nde öğrenim gören Kerry ardından Donanma’ya katıldı ve Hızlı Bot Subayı olarak Vietnam’da Mekong Delta’sında hizmet verip, birçok madalya kazandı.


Vietnam’dan döndükten sonra, Washington’dakilerin Vietnam savaşı ve savaşanların sırtından güç kazandıklarını gördü ve bu durumu sorgulamaya başladı.


Amerikalı Vietnam Gazileri’nin önderliğini ve Savaş Karşıtı Amerikan Gazileri’nin sözcülüğünü yaptı.


Henüz 27 yaşındayken, Amerikan halkının sessiz çoğunluğunun duygularını dile getirdi ve bunu Senato Dış İlişkiler Komitesi’ne kadar taşıdı.


Bir süre hukukçu olarak görev yaptı ve aynı ideallerin mücadelesini verdi.
Kerry, 1982 yılında Vali Vekilliğini kazandı ve 1984 yılında Birleşik Devletler Senatosuna girdi.


Senatörlüğü süresince, birçok skandalın üzerine giden Kerry, 1990 ve 1996 yılında ünlü Cumhuriyetçi Vali William Weld’i yenilgiye uğratarak tekrar seçildi.


2002 yılında dördüncü defa Senato’ya giren Kerry, eğitim, çocuk sorunları, ekonominin güçlendirilmesi, yüksek teknolojiye dayalı yeni ekonomik gelişme, çevrenin korunması ve Amerika’nın dünya ölçeğindeki dış ilişkilerinin iyileştirilmesi konularında çalışmalar yürüttü.


John Kery’nin politik yükselişinde, 1993 senesinde hayatını  birleştirdiği Teresa Heinz Kerry’nin önemli bir payı bulunmaktadır.


Mozambik doğumlu olan eşi Teresa, 5 dili akıcı bir şekilde konuşuyor ve sıkı bir insan hakları savunucusu ve sanat destekçisi olarak bilinmektedir.


1966 senesinde senatör John Heinz ile hayatını  birleştiren Kerry’nin, 3 çocuğu oldu.

  Eşini 1991 senesinde  meydana gelen  uçak kazasında yitirdi.


Gönüllü kuruluşlarda büyük başarılar kazanan, dünyadaki kadınlar ve çocukların eğitim ve sağlık sorunları ile insanlık yararına çalışmaları nedeniyle çok sayıda ödüller alan Teresa ile Kery’nin iki kızları bulunmaktadır.

AYRICA BAKIN

Sonequa Martin-Green Kimdir, Hayatı

Amerikalı kadın oyuncu ve yapımcı Sonequa Martin-Green, 21 Mart 1985 tarihinde Russellville’de dünyaya geldi. Daha …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!