Jülide Sarıeroğlu Kimdir Hayatı

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 7 Haziran 1979 tarihinde Adana’da dünyaya geldi.
Aslen Adanalıdır.

Baba adı Şadi, anne adı da Kadriye’dir. İlkokul ortaokul ve lise öğrenimini Adana’da tamamlamasının ardından Ankara’da Gazi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Lisansüstü eğitimine aynı fakültede devam etmektedir.

Çalışma hayatını 2003 senesinden itibaren HAK-İŞ Konfederasyonu çatısı altında farklı görevlerde sürdürdü.
HAK-İŞ Konfederasyonu bünyesinde “İlk Kadın Sendika Başkanı” olarak Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanlığı görevini yaptı.

Milletvekilliği aday adaylığı sebebiyle bu görevinden istifa etti.
2004 senesinden itibaren HAK-İŞ Kadın Komitesi Kadın Komitesi Başkanı, Sosyal Politika ve Endüstri İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Danışmanı olarak çalışmalarını devam ettirdi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nda Endüstri İlişkiler Uzmanı olan Julide Sarıeroğlu yine aynı konfederasyonda Kadın Komite Başkanlığı yaptı.
Jülide Sarıeroğlu, 2008 senesinde AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları 2. Olağan Kongresi’nde MKYK üyesi olarak seçildi.

Bu dönemde İstihdam Komisyonu Başkanlığı, Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.
2009 Türkiye Yerel Seçimleri’nde Çankaya Belediyesi AK Parti Belediye meclis üyesi olarak seçildi.

Çalışma hayatında, endüstri ilişkiler, kadın, gençlik, çalışan çocuklar, sosyal politika; işsizlik, istihdam, kayıtdışı, yoksulluk, gelir dağılımı, mesleki eğitim, mesleki yeterlilik, iş sağlığı ve güvenliği alanlarında çalışmalar yaptı.

Ülkemizin tamamına yayılan, değişik sektörlerde Kadın istihdamı ve sendikal hareket, çalışan çocuklar sorunu, istihdam odaklı mesleki eğitim, iş sağlığı ve güvenliği, kayıtdışı istihdamla mücadele, sosyal diyalog gibi alanlarda ulusal ve uluslar arası birçok projenin tasarlanmasına katkı sağladı ve koordinatörlük görevlerini yürüttü.

2012 senesinde yapılan Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları 3.Olağan Kongresinde tekrar seçildiği MKYK üyeliği döneminde Teşkilat Başkan Yardımcılığı ve Doğu ve Güneydoğu illerini kapsayan 6. Bölge Koordinatörlüğü görevlerini 2014 Kasım ayına kadar devam ettirdi.
AKP Genel Merkez Kadın Kolları Halkla İlişkiler Başkanlığı görevi yaptı.

Jülide Sarıeroğlu’nun Kadın Çalışmaları El Kitabı-Çalışan Kadınlar: Hakları ve Yeni Yasal Düzenlemeler başlıklı kitabı vardır.
Ayrıca Kayıtlı Çalışmanın Avantajları, İş Arama Teknikleri, Çocuk Hakları, AB Ülkelerinde En İyi İkili Sosyal Diyalog ile İşyerlerinde Bilgilendirme ve Danışma Konseyleri Örnekleri isimlerinde ortak kitapları bulunmaktadır.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan seçimlerde AKP Ankara Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi görevi yaptı.

17 Haziran 2016 ve 20 Temmuz 2017 tarihleri arasında AK Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.
19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliğiyle Başbakan Binali Yıldırım tarafından Jülide Sarıeroğlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görevlendirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı görevini Mehmet Müezzinoğlu’ndan devraldı.
24 Haziran 2018 Türkiye genel seçimleri’nde Ak Parti’den Adana Milletvekili seçilerek Milletvekili oldu.

9 Temmuz 2018 tarihinde yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olarak Zehra Zümrüt Selçuk atandı.
TBMM 27. Yasama Döneminde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı olarak seçildi.

18 Ağustos 2018 tarihinde yapılan AK Parti’nin 6. Olağan Büyük Kongresinde yeniden MKYK üyesi olarak seçildi.
Halen Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini icra etmektedir.

AYRICA BAKIN

İlyas Salman Kimdir Hayatı

İlyas Salman 1950 yılında Malatya ili Arguvan ilçesi Asar köyünde dünyaya geldi. Nüfus cüzdanında doğum …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!