KAMURAN YÜKSEK

KAMURAN YÜKSEK KİMDİR

Kürt siyasetçi Kamuran Yüksek, 1 Ocak 1980 yılında Erzurum’a bağlı Karayazı ilçesinde dünyaya geldi.

İlkokulu Karayazı/ Çelo (Sarı Güzel) köyünde okudu.

Ortaokul ve lise eğitimini Denizli’nin Honaz ilçesinde tamamladı.

1997 – 2000 seneleri arasında Ankara Üniversitesi Elektronik Haberleşme Bölümünü yarıda bırakarak, aktif siyasete atıldı.

1998-2000 seneleri arasında siyasi tercihleri nedeniyle Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) gençlik kollarında görev aldı.

Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) İstanbul, Denizli ve Diyarbakır gençlik kollarında görev yaptı.

Yüksek, HADEP’in kapatılmasının ardından Demokratik Halk Partisi (DEHAP) gençlik kolları genel merkez yöneticisi olarak çalışmalarını sürdürdü.

Üyesi olduğu partilerin kapatılması nedeniyle 2006 senesinde kurulan Demokratik Toplum Partisi’nin parti meclis üyesi olarak görev yaptı.

2007 senesinde Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) Merkez Yürütme Kurulu üyeliğine layık görüldü.

2009 senesinde Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un Eş Genel Başkanlığını yaptığı DTP’nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Politik fikirleri nedeniyle 14 Nisan 2009 tarihinde tutuklandı.

Beş yıl boyunca Diyarbakır Cezaevinde tutuldu.

12 Nisan 2014 senesinde cezaevinden tahliye edildi.

Barış ve Demokrasi Partisi, 17 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleştirilen 3. Olağan Kongresi’nde ismini Demokratik Bölgeler Partisi olarak değiştirdi.

Yapılan oylamada Kamuran Yüksek Emine Ayna ile birlikle Demokratik Bölgeler Partisi eş genel başkanlığı görevine getirildi.

DBP Eş Genel Başkanı Yüksek, 13 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanarak Adana F Tipi Cezaevi’nde 5 ay tutuklu kalmış, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere Ekim ayında tahliye edilmişti.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hakkında, 27 Mart 2017’de Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “örgüt üyeliği” iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Kamuran Yüksek Mayıs 2021’den beri Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “En Çok Aranan Teröristler” listesinin kırmızı kategorisinde bulunmaktadır.

Listede, Yüksek’in ”1980 Karayazı doğumlu olduğu ve PKK/KCK terör örgütü üyesi olduğu” bilgileri yer almıştı.

Bakanlık, Kamuran Yüksek’in yakalanmasına yardım edecek kişi veya kişilere 10 milyon liraya kadar para ödülü verileceğini duyurmuştu.

Kamuran Yüksek, hakkında yakalama kararı çıkarılınca tekrar cezaevine girmemek için yurt dışına gitmek zorunda kalmıştı.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

İbrahim Hacıosmanoğlu Kimdir Hayatı

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 21 Şubat 1966 tarihinde Trabzon’un Of ilçesinde  dünyaya geldi.12 çocuklu bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!