kerkük havalimanı

Kerkük Havalimanı tabelalarında Kürtçe yok; Kürtler tepkili

Kerkük Uluslararası Havalimanı’nın açılışına Kürt temsilciler davet edilmedi. Havalimanı tabelalarında Kürtçeye yer verilmemesi ise eleştirilere neden oldu.

Kerkük milletvekili Necwa Kakai, gecikme ve yolsuzluk konularını araştırmak için havaalanını ziyaret edeceklerini söyledi.

Irak Parlamentosu Kerkük milletvekili Necwa Kakai, “Açılış törenine hiçbir Kürt yetkili veya parlamenter davet edilmedi” dedi.

Kerkük kentinde daha önce askeri üs olarak kullanılan havalimanı 16 Ekim günü düzenlenen törenle resmi olarak hizmete açıldı.

Açılışa Irak Başbakan Vekili ve Ulaştırma Bakanı Nasır Hüseyin eş-Şibli, Irak Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Nail Said Abdulhadi, Maliye Bakanı Vekili Huyam Nimet ve Kerkük Valisi Rakan Said Cuburi katıldı.

Ne Kürtler ne de Kürtçe yok

Toplam 10 dakika süren törene Kürt temsilcilerin davet edilmemesi ise eleştiri konusu oldu.

Rûdaw’a konuşan Irak Parlamentosu Kerkük milletvekili Necwa Kakai, “Açılış törenine hiçbir Kürt yetkili veya parlamenter davet edilmedi” dedi.

Irak Anayasası’nda ülkenin resmi dili “Arapça ve Kürtçe” olarak geçiyor. Kerkük’teki tüm resmi kurumların tabelasında bu iki dil kullanılıyor. Ancak Havalimanının ana tabelasında sadece Arapça ve İngilizcenin yer alması ve Kürtçenin göz ardı edilmesi de tepkilere neden oldu.

Milletvekili Kakai, “Havalimanı tabelasında Kürtçenin yer almaması Irak Anayasasının 4’üncü maddesine aykırıdır. Konu hakkında bilgi almak, gecikme ve yolsuzluk konularını araştırmak için önümüzdeki günlerde havaalanını ziyaret edeceğiz. Bu konuda kentin idaresini elinde bulunduran Rakan Cuburi’den de izahat isteyeceğiz” diye konuştu.

“Havalimanının açılışına izin vermeyeceğiz”

Öte yandan özel sektör aracılığıyla dört yıl onarım çalışmaların ardından açılan havalimanındaki inşaat sözleşmeleri ve bütçenin nasıl harcanacağı konusu ise henüz çözülemedi.

2020’de Irak Parlamentosu Şeffafiyet Komisyonu, askeri üsten sivil havalimanına dönüştürülen Kerkük Havalimanında çalışacak şirketlerin yatırım sözleşmelerini araştırması için Bakanlar Kurulu’ndan açıklama istemişti.

”Yolsuzluk için bir kapı”

Rûdaw’a konuşan Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Şaxewan Abdullah, “Kerkük havalimanının bu şekilde açılmasına izin vermeyeceğiz. Başbakanın kendisine, burada yapılan yolsuzlukları anlattım ve buranın yolsuzluk için bir kapı gibi kullanıldığını söyledim. Ayrıca teknik açıdan zemin ve pisti uçuşlara uygun değil. Kerkük çok iyi bir havalimanına sahip olmaya layık bir kent. Ancak içinde yolsuzluk yapılan bir havalimanına değil” diye konuştu.

Irak Sivil Havacılık Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, Kerkük Havalimanının tüm uluslararası standartlara uygun ve sivil uçuşlara hazır olduğu belirtilmişti.

Açıklamada, Kerkük Havalimanının ülkedeki yolcu ve kargo taşımacılığına ciddi anlamda katkı sağlayacağı aktarılmıştı.

Irak Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2018 yılında yapımına karar verilen Kerkük Uluslararası Havalimanı’nın askeri havalimanından sivil havalimanına dönüştürülmesi için 2019 yılının başlarında çalışmalara başlandı.

Rûdaw’a konuşan Irak Parlamentosu Ulaştırma ve İletişim Komisyonu Başkan Yardımcısı İbrahim Muhammed Kabo, “Kerkük havaalanının eksikliklerinin dosyası elimizde ve üzerinde çalışıyoruz. Ancak sonuçlar netleşmeyene kadar açıklamayacağız” dedi. (Rudaw)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Led Zeppelin Kimdir Hakkında bilgi

Led Zeppelin, 1968 senesinde Jimmy Page tarafından kurulan İngiliz kökenli bir rock müzik grubudur. Rolling …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!