xaneqin

Irak, Kürt güvenlik güçlerinin Xaneqin’den çıkmasını istiyor

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, Kürt güvenlik güçlerinin Xaneqin’den çıkması yönünde karar aldı.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığının, Kürt güvenlik güçleri ile Peşmerge’nin Xaneqîn’den çıkarılmasına ilişkin aldığı karar tepkilere neden oldu. Kentte yaşayan Kürtler, Peşmergelerin ve güvenlik güçlerinin çıkması halinde göç edeceklerini dile getiriyorlar.

16 Ekim olayları sonrası Xaneqin’de bir çok aile göç etti, 24 Kürt köyü boşaldı. Diğer Kürt köyleri de boşaltılma tehdidi ile karşı karşıya kalmış durumda.

Rûdaw’a konuşan KDP’nin Xaneqin Sorumlusu Cafer Şêx Mustafa, “Burada görevli güvenlik güçleri dışında, bazı parti ve kurumların güvenliğini sağlayan güvenlik güçleri var. Bu karara göre, onların da kenti terk etmesi gerekiyor. Xaneqin’i Kürtlerden arındırmaya niyetli oldukları görülüyor” dedi.

Komutanlık kararına göre; kentte sadece Irak federal hükümetine bağlı 2 gücün kalması öngörülüyor. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı alınan karar çerçevesinde, Kürtlere ait asayiş, polis gücü, Germiyan idaresine bağlı acil müdahale timleri ve Peşmerge Güçlerini kentten çıkmaları yönünde bilgilendirdi.

Xaneqin’de yaşayan halk ise Kürtlere bağlı güvenlik güçlerinin çıkması halinde kentte kalmayacaklarını belirtiyorlar.

16 Ekim 2017 olayları sonrası Xaneqinin’e bağlı 24 Kürt köyü tamamen boşaldı. Gulala ve Sadiye nahiyelerinde ise sadece 50 Kürt ailenin kaldığı belirtiliyor.

Xaneqin’de yaşayan Rızgar Mahmud Kakeyi Rûdaw’a şunları söyledi:

“Xaneqin’de bir çok insan güvenlik güçlerini canı gönülden destekliyor. Bir çoğu kentte yaşayan insanların yakınları, akrabaları. Aralarında kan bağı var. Eğer bu güçler çıkarılırsa kentin büyük kısmı göç eder.”

Rizgar Mahmud ise kentteki Peşmergelerin Xaneqin’in yerlisi olduğunu belirterek “Xaneqin’den çıkıp nereye gitsinler. Memleketlerini nasıl terk etsinller? Bu kararı doğru bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz” dedi.

16 Ekim olayları ardından Kürdistan Demokrat Partisi(KDP) kentteki ofislerini kapatmıştı.

KDP’li yetkililere göre, Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı’nın bu kararı Xaneqin’de Kürtlerin tamamen çıkarılmasını ve kentin Araplaştırılmasını hedefliyor.

Rûdaw’a konuşan KDP’nin Xaneqin Sorumlusu Cafer Şêx Mustafa, “Burada görevli güvenlik güçleri dışında, bazı parti ve kurumların güvenliğini sağlayan güvenlik güçleri var. Bu karara göre, onların da kenti terk etmesi gerekiyor. Xaneqin’i Kürtlerden arındırmaya niyetli oldukları görülüyor” ifadelerini kullandı.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı’nın Kürt güçlerinin Xaneqin’den çıkarılması kararı Cumhurbaşkanı Berhem Salih tarafından geçici olarak askıya alınmış durumda.

Irak Parlamentosu’nun Kürt parlamenteri Suzan Mensur kararın geri çekilmesi için başta cumhurbaşkanı olmak üzere Irak Parlamentosu’ndaki bazı parlamenterlerin girişimleri olduğunu söyledi

Mensur “Bu konuda ben de bazı girişimlerde bulundum. Şuana kadar gösterdiğimiz çabalar sayesinde kararı geçici de olsa durdurabildik. Ancak karar onaylanırsa bugüne kadar yapılmak istenenler hayata geçirilmiş olacak” şeklide konuştu.

16 Ekim 2017 olayları sonrası Xaneqinin’e bağlı 24 Kürt köyü tamamen boşaldı. Gulala ve Sadiye nahiyelerinde ise sadece 50 Kürt ailenin kaldığı ifade ediliyor.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Dünya Destanları

Dünya tarihinin çeşitli dönemlerinde ve farklı coğrafyalarda, milletler tarafından yaratılmış ve nesilden nesile aktarılmış destanlar, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!