Suruç ve Gar Katliamı faili

Suruç ve Gar Katliamı faili İlhami Bali’nin hastane kayıtları silindi mi?

Hem Suruç Katliamı hem de 10 Ekim Gar Katliamının faili İlhami Bali’nin Cihanbeyli Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğü Ulusal Sağlık Sistemi kayıtlarına yansımasına rağmen mahkemeye hastane kayıtlarına rastlanmadığı yönünde bilgi verildi.

10 Ekim’de DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği, TMMOB, HDP ve pek çok sivil toplum örgütünün katılımıyla Barış Mitingi düzenlendi. Fakat yürüyüş başlamadan yürüyüş alanına kortej hâlinde ilerleyen grupların bulunduğu Tren Garı kavşağında, 3 saniye arayla 2 patlama gerçekleşti.

Patlamanın ardından ambulanslardan önce polis meydana ulaştı. Meydandaki herkesi alandan çıkartmaya başlayınca yaralılara yardım etmek isteyen göstericiler, engellendikleri için polisi protesto etti. Bunun üzerine polis gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

IŞİD’in iki canlı bombayla KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin “Emek, Demokrasi, Barış” mitingine yönelik saldırısının üzerinden 7 yıl geçti. 10 Ekim 2015 tarihindeki mitingde gerçekleşen katliamda 103 kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi yaralandı.

10 Ekim Ankara katliamı dava dosyasında da yaşanmış olup, katliamdan 10 gün önce bomba malzemesi aldığı ihbar edilen katliam faillerine dokunulmadığı ve buna dair ihbar evrakının mahkemeden saklandığı yargılama başladıktan 4 yıl sonra tesadüfen ortaya çıkmıştı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Ankara’da DAİŞ saldırısında yaşanan katliamın 7’nci yılında dava dosyasında yeni bir gelişme yaşandı. Suruç İçin Adalet Platformu, tarafından paylaşılan bilgide “10 Ekim Ankara Gar Katliamının yıldönümünde, Suruç Katliamı dava dosyası ve Ankara Katliamı ortak faili ve dava dosyasına dair yeni bir gelişmeyi paylaşıyoruz” denildi.

Hem 10 Ekim Gar Katliamı hem de Suruç Katliamı faillerinden İlhami Bali’ye dair yeni bir gelişme olduğu belirtilen açıklamada, Suruç dava dosyasına Bali ile ilgili çelişkili bilgiler geldiği vurgulandı.

Urfa İl Sağlık Müdürlüğü, Ulusal Sağlık Sistemi kayıtlarına göre İlhami Balı’nın 2016 yılında Cihanbeyli Devlet Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım Servisinde tedavi gördüğü şeklinde bilgi verirken, aynı bilgisayar otomasyon sisteminin kullanıldığı Cihanbeyli Devlet Hastanesi bu bilgileri inkar etti. Cihanbeyli Devlet Hastanesi’nde dava dosyasına gönderilen yazı da “2016 yılında hastanelerinde tedavi görmediği” ifadeleri yer aldı.

Sağlık Bakanlığı’nın aynı bilgisayar sistemine bağlı iki hastanesinden farklı yanıtlar gelmesi ise katliamın nasıl göz göre göre yapıldığını bir kez daha ortaya çıkardı.

Suruç için Adalet Platformu tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Ülkede yaşanan en büyük kitle katliamlarından biri olan 10 Ekim Ankara katliamının üzerinden tam 7 yıl geçti. Bu yedi yılda bir yandan katliamlarla ilgili davalar devam ederken, öte yandan kamuoyunda 2015 yılında yaşanan katliamlar zinciri çok tartışıldı, tartışılmaya devam ediyor.

SURUŞ SORUŞTURULSAYDI 10 EKİM OLMAZDI

Oysa yargılamaları takip edenlerin de en başından beri söylediği gibi talepler dikkate alınarak katliam faillerinin birbirleriyle bağlantılı olduğu açık olan Diyarbakır katliamı doğru düzgün soruşturularak, failleri ortaya çıkarılmış olsaydı Suruç katliamı, Suruç soruşturması geçekten hak ettiği şekilde yapılsa 10 Ekim Ankara katliamı yaşanmayacaktı. Buna rağmen katliam davalarında tüm taleplere rağmen delillerin büyük bir kısmı toplanmazken, dosyaya gelmesi gereken en önemli delillerin de mahkemelerden ve kamuoyundan gizlendiği ya da yok edildiği görüldü.

HASTANE KAYITLARIYLA İLGİLİ ÇELİŞKİLİ BİLGİLER GELİYOR

Yargılama süreçlerinde ne zaman kritik bir delile ulaşılmaya çalışılsa bir şekilde tuhaflıklarla karşılaşıldı. Daha önceki açıklamalarımızdan hatırlanacağı üzere Suruç katliamı dava dosyasında kamera kayıtlarının bir kısmının silindiği anlaşılmıştı. Şimdi ise firari sanıklardan İlhami Balı’nın 2016 yılında arandığı dönemde tedavi gördüğüne ilişkin hastane kayıtlarıyla ilgili dosyaya çelişkili bilgiler geliyor.

İkisi de Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlardan Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, Ulusal Sağlık Sistemi kayıtlarına göre İlhami Balı’nın 2016 yılında Cihanbeyli Devlet Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım Servisinde tedavi gördüğü şeklinde bilgi verirken, aynı bilgisayar otomasyon sisteminin kullanıldığı Cihanbeyli Devlet Hastanesi bu bilgileri inkar ederek, İlhami Balı’nın 2016 yılında hastanelerinde tedavi görmediği şeklinde bilgi veriyor. Yani ortada bir tuhaf çelişki olduğu açık. Sağlık Bakanlığı’nın aynı bilgisayar sisteminden alınan bu bilgiler arasındaki çelişkinin ne anlama geldiği derhal açıklanmalı, sorumlular tespit edilmelidir. Sağlık Bakanlığı’nı bu tuhaflığa derhal bir açıklama getirmeye çağırıyoruz.

10 GÜN ÖNCE BOMBA İHBARI YAPILAN FAİL HATIRLATILDI

Hatırlanacağı üzere aynı tuhaf çelişkiler, 10 Ekim Ankara katliamı dava dosyasında da yaşanmış olup, katliamdan 10 gün önce bomba malzemesi aldığı ihbar edilen katliam faillerine dokunulmadığı ve buna dair ihbar evrakının mahkemeden saklandığı yargılama başladıktan 4 yıl sonra tesadüfen ortaya çıkmıştı.

DOSYALARIN KAPATILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Yargılama süreçlerinde karşılaştığımız bu sorunların tesadüf olmadığını ve nedenlerinin ne olabileceğini ülke tarihini ve benzer dosyaları takip eden bizler ve kamuoyu bilmekteyiz. Bütün bu tuhaflıklar esasen katliam faillerinin ve özellikle katliamlara göz yuman, yol veren, azmettiren kamu görevlilerinin suçlarını örtbas etmeye çalışmalarından kaynaklanmaktadır.

Ancak bizler katliam davalarının takipçileri olarak tuhaf çelişkiler ile kurulmaya çalışılan bu düzen ile dosyaların kapatılmaya çalışmasına izin vermeyeceğiz. Tüm bu gerçek failleri gizleme çabalarına rağmen bir kez daha hatırlatıyoruz ki, tüm sorumlular hesap vermeden katliam dosyalarının kapatılmasına izin vermeyeceğiz. Çünkü biliyoruz ki, 2015 yılı haziran ve kasım ayları arasında yaşananlar ve katliamlar zincirinin failleri tam olarak ortaya çıkarılmadan, ülkede yeni katliamların ve katliamlara yol açan siyasi iklimin önlenemeyeceğini açıktır.

Nitekim gerçek failler ortaya çıkarılmadığı için 2015 yılındaki katliamları yaratanlar, bugün hala aynı süreçleri devam ettirmeye çalışıyorlar. Bu nedenle 10 Ekim katliamında hayatını kaybedenleri saygıyla anarken, bütün kamuoyunu da katliam davalarını takip etmeye, tüm katliamların faillerinin ortaya çıkarılması mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.” (MA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Patricia Marie Patty Andrews Kimdir Hayatı

Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Patricia Marie “Patty” Andrews,  16 Şubat 1918 tarihinde dünyaya geldi. 1950’li …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!